Повідомлення

Перейти до розділу
18 листопада 14:02
Календар заходів у Комітеті (інформація може змінюватися) докладніше
18 листопада 13:59
Онлайн трансляція слухань у Комітеті на тему: "Про стан виконання рішень міжнародних судів та судів України з питань соціальних виплат громадянам України" докладніше
16 листопада 12:34
Онлайн трансляція засідання Комітету 16 листопада 2020 року о 13:00 год. докладніше
06 листопада 10:35
Модернізація законодавчих актів у сфері трудових відносин та зайнятості у 2020 році триває докладніше
05 листопада 16:47
Трудове законодавство потребує суттєвої актуалізації докладніше
05 листопада 15:32
Держава захищає дітей військовослужбовців, які загинули під час захисту України докладніше
03 листопада 16:47
Дистанційна та надомна робота - реальність українського ринку праці докладніше
03 листопада 12:04
Комітет заслухає звіт Уряду щодо виконання Стратегії подолання бідності в Україні докладніше
22 жовтня 16:05
Комітет пропонує розглянути напрацьовані законодавчі ініціативи щодо легалізації добровольчих формувань
докладніше
15 жовтня 16:42
В Комітеті розглянули питання надання психологічної допомоги участникам бойових дій в контексті розвитку системи охорони психічного здоров’я України докладніше
13 жовтня 18:38
Комітет здійснив контрольну функцію в ході розгляду питань щодо формування реального прожиткового мінімуму в Україні та запровадження Електронного реєстру листків непрацездатності докладніше
30 липня 2020, 11:58

Забезпечення кожного українця на рівні реального прожиткового мінімуму – один з ключових результатів розбудови заможної України

 

 До 3 серпня 2020 року Кабінет Міністрів України має надати Верховній Раді України звіт за підсумками проведеного аудиту усіх соціальних виплат, що розраховуються на основі прожиткового мінімуму, затвердженого у Законі України "Про Державний бюджет України на 2020 рік". Так, буде з’ясовано обсяг бюджетних видатків на відповідне фінансування з конкретизацією за кожним видом соціальної виплати та за кожною категорією громадян - отримувачів таких виплат. Паралельним завданням Уряду є розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроекту про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з відповідним коригуванням усіх соціальних видатків.

Такі завдання були поставлені перед Кабінетом Міністрів України Постановою Верховної Ради України «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» 620-IX від 19.05.2020.

Крім того, для встановлення в Україні прожиткового мінімуму для реального задоволення основних фізіологічних, побутових та соціальних потреб людини і підтримки нормального рівня життя, Уряд має оновити набори продуктів харчування, набори непродовольчих товарів і набори послуг для основних соціальних і демографічних груп населення з урахуванням реальної структури споживання населення та забезпечити їх затвердження.

 «Виконання цих завдань є виключно важливим для розбудови заможної держави з економікою, зорієнтованою на потреби кожного громадянина. – сказала Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова. - Формування прожиткового мінімуму має велике значення та передбачає високу відповідальність, оскільки розраховані на його основі соціальні стандарти і гарантії є індикатором якісної та ефективної державної соціальної політики, що має бути стратегічною метою будь-якої цивілізованої держави».

Як вже повідомлялося Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, протягом останніх років спостерігаються високі темпи збільшення розриву між розмірами фактичного та законодавчо встановленого прожиткового мінімуму, що свідчить про активне використання важелів стримування всупереч об’єктивним показникам вартості життя та інфляційних змін реальних споживчих цін на найчастіше вживані переважною більшістю населення країни продукти харчування і товари.

На сьогодні у Верховній Раді України зареєстровані законопроекти, спрямовані на встановлення прожиткового мінімуму в розмірі, що відповідав би фактичній вартісній величині наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, а також щодо розширення переліку товарів та зміни методологічного підходу до формування прожиткового мінімуму, зокрема, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про прожитковий мінімум" (реєстр. № 1175-3).

«В Україні існує нагальна потреба у прийнятті в найближчій перспективі виважених рішень щодо перегляду методологічних підходів до визначення прожиткового мінімуму та розроблення з урахуванням міжнародного досвіду нових законодавчих механізмів, які б забезпечили максимальну відповідність базового соціального стандарту реальному задоволенню основних фізіологічних, побутових та соціальних потреб людини, підтримку достатнього рівня життя, а не виживання людини на межі злиднів», - сказала Голова Комітету Галина Третьякова.

Нагадаємо, що Загальною декларацією прав людини передбачено, що "кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для підтримання здоров’я і добробуту її самої та її сім’ї".

Ратифікувавши Європейську соціальну хартію (переглянуту) частково, конвенції Міжнародної організації праці про основні цілі та норми соціальної політики № 117, про мінімальні норми соціального забезпечення № 102 та підписавши Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити рівень життя свого населення відповідно до міжнародних норм і стандартів та гарантувала соціальне забезпечення кожного громадянина не нижче встановленого законом прожиткового мінімуму, захист від бідності та соціального відчуження.

 

Довідково:

Прожитковий мінімум у європейський країнах, що лідирують за рівнем життя:

Держава

Розмір прожиткового мінімуму, EUR

Люксембург

2000

Франція

1254

Німеччина

1240

Фінляндія

1170

Великобританія

1087

Нідерланди

1080

Бельгія

1030

Австрія

1010

Італія

855

Іспанія

645

 

При визначенні розміру прожиткового мінімуму у 22 з 28 країн Європи уряд робить акцент на розумінні того, що кожна людина здатна самостійно заробляти собі на гідний рівень життя. Тому в країнах Європи роль гарантованого прожиткового мінімуму виконує мінімальна заробітна плата, розмір якої дає змогу особі задовольнити потреби на мінімально достатньому рівні та не почувати себе соціально ізольованою.