У Комітеті обговорили соціальний захист постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

Опубліковано 26 квітня 2023, о 17:48

 Комітет 

 

Напередодні Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу - 24 квітня 2023 року - у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Формування та реалізація державної політики у галузі соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Захід відбувся під головуванням голови підкомітету з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Олега Арсенюка.

У широкому обговоренні питань соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи взяло участь біля 100 стейкхолдерів, зокрема, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, обласних та міської державних адміністрацій, сторін соціального діалогу, громадських організацій, наукових установ тощо.

Відкриваючи засідання «круглого столу» Олег Арсенюк наголосив на послідовній та регулярній роботі Верховної Ради України в інтересах як ліквідаторів аварії на ЧАЕС, так і громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Голова підкомітету нагадав про прийняття у 2021 році Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» № 1584-IX. «Цей Закон дав можливість підвищити розмір пенсійного забезпечення для десятків тисяч пенсіонерів із числа ліквідаторів аварій на ЧАЕС незалежно від того, цей був військовослужбовець чи цивільна особа», - нагадав пан Арсенюк.

За словами головуючого на засіданні «круглого столу», станом на 1 березня 2023 року мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими для осіб з інвалідністю 1 групи – 8187 грн, 2 групи – 6549 грн, 3 групи – 5048 грн; дітей з інвалідністю – 5048 грн. Зазначалося, що з 1 березня 2023 року проведено перерахунок пенсій для 39,4 тисяч громадян відповідних категорій у зв’язку з індексацією пенсій на 19,7%. Середній розмір такого підвищення склав 977 грн.

Крім того, з 01.07.2021 року на виконання пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1584 було проведено перерахунок мінімальної пенсійної виплати для ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю, розмір якої станом на 1 березня 2023 року складав:

для осіб з інвалідністю І групи  – 13 376,21 грн;

для осіб з інвалідністю ІІ групи – 10 700,97 грн;

для осіб з інвалідністю ІІІ групи – 8 025,73 грн.

«Навіть у стані війни питання соціального та пенсійного забезпечення постраждалих від Чорнобильської катастрофи є актуальним, адже це також наші ветерани», - наголосив у своєму виступі голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолій Остапенко.

За словами генерального директора Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Валентини Кудін, усі 37 років з дня аварії на ЧАЕС за особами, які потерпіли внаслідок аварії на станції, зберігається привілійоване право щодо умов призначення дострокової пенсії. «Фінансуються видатки на здійснення доплат за роботу в зоні відчуження, виплачуються компенсації за харчування потерпілих дітей, спрямовуються видатки на виплату грошової компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування, надається 50% знижка в оплаті за користування житлом та інше», - додала керівник експертної групи з питань соціального захисту окремих категорій населення Директорату адресної соціальної підтримки населення та розвитку соціального інспектування Міністерства соціальної політики України Олена Кольчик.