04 грудня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2", поданий Президентом України Володимиром Зеленським та визначений як невідкладний для позачергового розгляду парламентом.
Закон прийнято з урахування пропозицій парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів та техніко-юридичними правками.
Новий Закон пропонує додаткові інструменти підтримки громадян, які через можливе посилення карантину можуть залишитися без роботи, допомогу малому бізнесу продовжити роботу в складний період та великому – зберегти робочі місця та убезпечити від росту боргових зобов’язань.
Зокрема, пропонується забезпечити у 2020-2021 роках за рахунок Державного бюджету України виплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, у розмірі 8 тисяч гривень. Така матеріальна допомога надаватиметься найманим працівникам, за яких нараховано єдиний соціальний внесок за третій квартал 2020 року.
До того ж, Закон встановлює виплати одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників. Розмір цієї допомоги визначатиметься пропорційно робочого часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, у тому числі через простій, та не може перевищувати 8 тисяч гривень на одного працівника.
Крім того, Законом передбачена матеріальна підтримка суб’єктів господарювання, що є добросовісними платниками податків, шляхом виплати одноразової компенсації витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Порядки звернення та надання соціальної підтримки, компенсації, форми заяв та перевірки відомостей, перерахування та строки надання допомог та компенсації має визначити Кабінет Міністрів України.
Зокрема, щоб отримати допомогу, потрібно буде подати заявку в електронній формі на веб-порталі Державний послуг.
Варто зазначити, що серед іншого Закон дає громадянам можливість під час визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії додатково виключити періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Урядом, з місяця запровадження карантину у 2020 році та 6 календарних місяців після його завершення.
Також Закон передбачає низку заходів державної підтримки суб’єктів господарювання, зокрема, щодо можливості одержання державної допомоги суб’єктами малого та середнього підприємництва сфери громадського харчування, строків та стягнення орендної плати за користування державним та комунальним майном суб’єктами господарювання, робота яких була тимчасово зупинена або заборонена внаслідок запровадження проти епідеміологічних обмежувальних заходів.