25 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» (законопроект за реєстр. № 5695).

Рішенням народних депутатів України Кодекс законів про працю України доповнено новою главою ХІ-А «Праця домашніх працівників», яка визначає:

1)                поняття домашньої праці (це робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором) та домашнього працівника (це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем);

2)                правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання, зокрема обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками;

3)                додаткові права, обов'язки, гарантії та умови праці домашніх працівників;

4)                робочий час та час відпочинку домашніх працівників;

5)                особливості припинення трудового договору з домашнім працівником;

6)                особливості здійснення контролю за додержанням законодавства про працю домашніх працівників.

Передбачено відповідні зміни до інших статей Кодексу з метою приведення їх у відповідність до нової глави ХІ-А (щодо надурочних робіт та робіт у вихідні дні, порядку розгляду трудових спорів та ін.).

Крім цього, з урахуванням специфіки відносин між домашнім працівником та роботодавцем Закон передбачає добровільну учать домашніх працівників у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Варто зазначити, що новий закон в соціальній сфері імплементує в українське законодавство положення Конвенції Міжнародної організації праці № 189 про домашніх працівників, що є дуже важливим в процесі інтеграції України в Європейський Союз, а також в процесі оновлення трудового законодавства України загалом.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

У Комітеті зазначають, що врегулювання на законодавчому рівні питання діяльності працівників, які на умовах трудового договору виконують роботу з обслуговування домашнього господарства, має велике значення. У першу чергу – це захист прав такого працівника. Задля цього Законом визначаються обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками (своєчасна заробітна плата у визначеному розмірі, державний захист від неправомірних дій роботодавця), а також надання додаткових прав та гарантій для домашніх працівників, які проживають у домашньому господарстві. По друге – це надання можливості домашнім працівникам формувати свою майбутню пенсію. Для цього Закон передбачає добровільну учать домашніх працівників у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, офіційне працевлаштування громадян на роботу з обслуговування домашнього господарства призведе до зниження рівня незадекларованої праці в Україні, адже на сьогодні більша частина таких працівників перебувають у тіньовому секторі економіки.

Нагадаємо, що 3 жовтня 2023 року Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект за реєстр. № 5695 у другому читанні та в цілому як Закон.

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

17 липня 2024 17:09
05 липня 2024 14:50
28 червня 2024 11:15
26 червня 2024 14:04
26 червня 2024 10:00
25 червня 2024 15:30
20 червня 2024 17:21
20 червня 2024 09:37
19 червня 2024 16:19
17 червня 2024 11:03