25 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла черговий «євроінтеграційний» закон в соціальній сфері – Закон України «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання» (законопроект за реєстр. № 8244).
Цим законом національне законодавство про працю приведено у відповідність до положень Директиви Ради № 2001/23/ЄС від 12.03.2001 про наближення законодавств держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у випадку передачі підприємств, бізнесових структур або частин підприємств або бізнесових структур щодо встановлення обов’язку роботодавця повідомляти працівникам про зміну власника підприємства.
Своїм рішенням Верховна Рада України встановила, що права і обов’язки за трудовими договорами між працівниками і роботодавцем, що існували, зберігаються при передаванні бізнесу іншому власнику. При цьому статус і функції виборчого органу первинної профспілкової організації (представника працівників) також зберігатимуться.
Більше того, відчужувач та набувач бізнесу зобов’язані не пізніше 10 робочих днів до здійснення передачі суб’єкта господарювання поінформувати письмово або за допомогою технічних засобів електронних комунікацій виборний орган первинної профспілкової організації (профспілкового представника), представника працівників або працівників про:
· дату або орієнтовну дату передачі суб’єкта господарювання;
· причини передачі суб’єкта господарювання;
· правові, економічні та соціальні наслідки передачі суб’єкта господарювання для працівників;
· будь-які заходи, передбачені стосовно працівників.
Протягом п’яти робочих днів з дня отримання вищевказаної інформації профспілка або представники працівників зможуть ініціювати консультації з відчужувачем та/або набувачем підприємства щодо:
· причин прийняття рішення про передачу суб’єкта господарювання;
· правових, економічних та соціальних наслідків для працівників;
· а також заходів, які планується запровадити для уникнення чи пом’якшення відповідних наслідків.
Такі консультації можуть проводитися протягом п’яти робочих днів з дня їх ініціювання. За результатами їх проведення складається протокол або інший документ за домовленістю сторін.
Таким чином Верховна Рада України удосконалила правовий захист працівників у разі зміни власника підприємства за європейським зразком, сприяючи стабільності на ринку праці та можливості людини планувати власну трудову діяльність.
Нагадаємо, що 03 серпня 2023 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України законопроект № 8244 прийняти у другому читанні та в цілому як Закон з необхідними техніко-юридичними правками.