20 грудня 2024 року відбувся виїзний обласний форум в місті Ужгород на тему: «Ветеран – пріоритет держави. Виклики та перспективи».

Форум проведено відповідно до плану роботи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на період роботи 12 сесії IX скликанння спільно з Закарпатською обласною військовою адміністрацією та за підтримки Програми USAID «Рада: наступне покоління».

Форум зібрав народних депутатів, представників виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, науковців.

Головуючий на форумі, голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолій Остапенко розпочав захід хвилиною мовчання на честь загиблих Захисників та Захисниць України.

«На цьому заході ми обговоримо питання реінтеграції ветеранів, переходу з військового до цивільного життя, підвищення рівня конкурентоспроможності українських захисників України на ринку праці, сприяння підприємницьким ініціативам ветеранів, психологічній підтримці українських захисників, членів їхніх родин та родин загиблих. На даний час ветеран є одним із пріоритетів держави», – зазначив головуючий на форумі народний депутат України, Голова підкомітету Анатолій Остапенко.

Заступник Голови Закарпатської обласної військової адміністрації Музиченко Олександр підкреслив, що головними темами є підтримка армії та турбота про ветеранів. На Закарпатті розроблено низку програм підтримки ветеранів війни.

Піклування про ветеранів війни, Захисників і Захисниць та про родини загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України є обов’язком держави та її народу. Кожен громадянин України у спілкуванні з ветеранами, родинами полеглих воїнів має пам’ятати про високу ціну Незалежності України та можливості кожного жити у вільній рідній країні.

Треба наголосити на тому, що підтримка ветеранів та Захисників і Захисниць України, а також родин загиблих героїв є необхідною під час воєнного стану та в подальшому мирному житті.

Мортен Енберг – керівник Програми USAID «Рада: наступне покоління» зазначив, що серія форумів за підтримки проекту позитивно впливає на забезпечення соціальних гарантій та підтримку ветеранів війни.

Заступник міністра у справах ветеранів Руслан Приходько у своєму виступі наголосив, що основний тягар при поверненні ветерана додому несе громада. Необхідно вжити заходів, щоб ветеран в будь-якому місці країни мав отримати однакові послуги. Наразі реалізована послуга автоматичного надання статусу учасника бойових дій. Також міністерством розроблено проєкт закону «Про засади ветеранської політики», який невдовзі буде внесений до Верховної Ради України. Міністерство продовжує розбудову структурних підрозділів, які опікуються ветеранською політикою.

Учасниками було акцентовано увагу на дотриманні прав ветеранів і ветеранок війни та розвиток системи їх соціального захисту, медичного забезпечення, психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації.

Руслан Жиленко – кандидат історичних наук, доцент кафедри соціології і соціальної роботи, представник Центру ветеранського розвитку при Ужгородському національному університеті представив діяльність центру, де відбувається навчання фахівців із супроводу ветеранів війни.

Тамара Швець – Голова ГО "Об’єднання родин "Небесної Сотні" та активістів "Революції Гідності» наголосила на необхідності вшанування памяті полеглих учасників Революції Гідності та тих учасників, які першими пішли з Майдану Незалежності на війну, яка з 2014 року продовжується до сьогоденні. Також звернула увагу на необхідність забезпечення психологічної підтримки ветеранів та членів їх сімей.

Сергій Кучеренко – представник Міністерства оборони України наголосив на важливості автоматичного надання статусів, зокрема особам з інвалідністю внаслідок війни, а також сприяння в лікуванні. Наразі Міністерство докладає всіх зусиль для залишення на військовій службі кваліфікованих спеціалістів. Особлива увага приділена забезпеченню гідних умов для життя ветеранів, наданню доступу до якісної медичної допомоги, працевлаштуванню. Одним із базових елементів цієї підтримки є створення умов для якісної медичної допомоги та психологічної підтримки.

Заступник Голови асоціації підприємців ветеранів АТО Олег Хмелевський наголосив на необхідності повернення ветеранів до цивільного життя. Тому розвиток ветеранського підприємництва є стимулом для повернення ветерана до цивільного життя.

Білецька Беатриса – заступник директора Закарпатського обласного центру зайнятості розповіла про працевлаштування ветеранів та програми, які діють в області як державні, так і обласні.

Черепанова Софія – заступник Голови Всеукраїнської профспілки захисників України наголосила на проблемі відсутності власного житла у багатьох ветеранів і це є нагальною проблемою для багатьох ветеранів. Також ветеранам потрібна психологічна реабілітація разом з членами сім’ї. Необхідним також є комплексне вирішення проблеми працевлаштування.

Ірина Міхнюк – Голова Громадської спілки «Всеукраїнське громадське об’єднання родин загиблих та безвісті зниклих, учасників антитерористичної операції, ветеранів війни та активістів волонтерського руху «Крила 8 сотні» зауважила, що на даний момент родини загиблих не мають можливостей отримати належну соціальну підтримку, психологічну та медичну допомогу і це є проблема.

Так, у своєму виступі представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Дятел зазначив, що ветерани та сім’ї загиблих відносяться до уразливих категорій населення, тому вбачається необхідним виробити ветеранську політику, яка б захищала цих людей. Також наголосив на тому, що основним питанням є інформування населення про права ветеранів та членів їх сімей.

Пишка Руслан – в.о. директора комунального закладу «Ветеранський простір ВДОМА» Закарпатської обласної ради розповів про роботу закладу, яка проведена протягом року з моменту заснування. Заклад надає всебічну підтримку ветеранам війни, починаючи з психологічної допомоги аж до працевлаштування.

Віктор Софілканич – Голова правління Благодійного фонду «Перемоги та Відновлення» наголосив на важливості проведення інформаційних компаній серед ветеранів та членів їх сімей у невеличких населених пунктах.

Представниця ГО «Редюїт» Дарина Требух у своєму виступі розповіла як громадська організація допомагає жінкам-дружинам ветеранів адаптуватися до нових реалій. Дільність ГО «Редюїт» акцентована на роботі з ветеранами, Захисниками та дружинами Захисників.

Тарас Деяк розповів про заснування Закарпатського ветеран хабу та про його роботу, який допомагає адаптуватися ветеранам після демобілізації та вирішити соціально-побутові питання. Робота здійснюється за принципом рівний-рівному.

Важливим аспектом є залучення громади та соціальних партнерів до реалізації державної політики щодо підтримки ветеранів, їх сімей, а також формування спільної стратегії на рівні місцевих громад.

Було розроблено пропозиції для врахування при розробленні і затвердженні державної політики реінтеграції ветеранів та ветеранок, а також підтримки їх сімей, родин зниклих безвісти, полонених та загиблих Захисників.

Під час форуму обговорювались найважливіші питання, зокрема:

– права ветеранів: покращення соціального захисту та забезпечення належних умов для життя;

– медична та психологічна реабілітація: доступ до якісної медичної допомоги та психологічна підтримка для адаптації після бойових дій;

– соціальна та професійна адаптація: сприяння у працевлаштуванні, розвиток навичок, необхідних для повернення до цивільного життя;

– підтримка сімей загиблих, зниклих безвісти та полонених військовослужбовців: розробка механізмів допомоги родинам, які втратили близьких або потребують додаткової підтримки;

– виведення комунікації на вищий рівень.

У підсумках форуму було підкреслено необхідність системного підходу до підтримки ветеранів через об’єднання державних і громадських зусиль. Такі форуми є важливими для налагодження постійного діалогу між різними сторонами, які можуть спільно працювати над вирішенням питань, пов’язаних з адаптацією та реінтеграцією захисників України.

 

Переглянути відеозапис форуму можна за посиланням: 

https://www.youtube.com/watch?v=O4_qPErRfEA

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

27 грудня 2024 12:51
26 грудня 2024 14:31
20 грудня 2024 16:36
19 грудня 2024 09:16
18 грудня 2024 17:26
18 грудня 2024 17:19
18 грудня 2024 17:08
16 грудня 2024 09:54
10 грудня 2024 16:02
09 грудня 2024 17:01