Парламент підтримав підвищення рівня соціального захисту окремих категорій осіб, зокрема, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою

Комітет
30 червня 2021, 11:47

 

29 червня 2021 року Верховна Рада України 297 голосами народних депутатів України підтримала у другому читанні та в цілому проект Закону про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (реєстр. № 4555).

Законопроект за реєстр. № 4555 був поданий Кабінетом Міністрів України та прийнятий Верховною Радою України 29 квітня 2021 року за основу.

При підготовці законопроекту Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів до другого читання, від народних депутатів України внесено до відповідного проекту Закону 120 пропозицій та поправок.

За результатами розгляду пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи було підготовлено порівняльну таблицю до законопроекту, яка містить усі внесені та невідкликані пропозиції, з яких 22 пропозиції враховано, 19 враховано частково або редакційно та 79 пропозиції відхилено.

Врахованими пропозиціями, зокрема, запропоновано:

- урегулювання питання забезпечення права на отримання державної пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для всіх учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

- встановлення рівних можливостей пенсійного забезпечення окремих категорій осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідно до нового Закону України, в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими наступних розмірів:

для І групи інвалідності – 6 000,00 гривень;

для ІІ групи інвалідності – 4800,00 гривень;

для ІІІ групи інвалідності – 3700,00 гривень;

для дітей з інвалідністю – 3700,00 гривень.

    Таким чином, з 1 липня 2021 року державна пенсія не може бути нижче нової мінімальної, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю залишається в попередніх розмірах. Водночас, якщо з урахуванням інших надбавок (на які має право особа) пенсійна виплата нижче 100, 80, 60 відсотків (в залежності від групи інвалідності) середньої заробітної плати, - встановлюється державна адресна допомога.

  Також, відповідно до нового Закону України, з 1 січня 2022 року пенсії по інвалідності згідно статей 54 або 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислюються із заробітної плати, визначеної за формулою з 5-кратної мінімальної заробітної плати на 1 січня 2022 року. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, залишається в попередніх розмірах.

 Детально з Законом України можна ознайомитися за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70769

Довідково:

Щомісячна державна адресна допомога встановлюється у разі, коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю  з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, визначених розмірів.

5-кратний розмір мінімальної заробітної плати – це заробіток для обчислення пенсії по інвалідності згідно статей 54 або 59, що обчислюється виходячи з мінімальної заробітної плати, визначеної законом на 1 січня відповідного року за формулою, наведеною в пункті 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.