Верховна Рада посилила захист прав українців під час реалізації ними трудової діяльності відповідно до норм європейського законодавства

Комітет
13 травня 2022, 19:06

12 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників», підготовлений для розгляду та рекомендований до ухвалення парламентським Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Своїм рішенням парламент затвердив зміни до законодавства, які спрямовані на посилення захисту прав працівників та передбачають зокрема:

 можливість укладення колективного договору з фізичними особами, які використовують найману працю;

 обов'язок роботодавця ознайомлювати працівника з текстом колективного договору, змінами та доповненнями до нього;

 встановлення строку дії умов колективного договору не менше року в разі реорганізації, зміни власника юридичної особи, відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;

 поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди на усіх роботодавців відповідної галузі;

 визначення, які дії/обмеження прав працівників не вважаються дискримінацією у сфері праці;

 врегулювання окремих питань щодо недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування;

 удосконалення визначення ознак масового вивільнення працівників з ініціативи роботодавця;

 обов'язок роботодавця надавати повідомлення щодо запланованого масового звільнення профспілковому представнику та врегулювати порядок проведення роботодавцем консультацій з профспілковими представниками перед масовими звільненнями працівників.

Варто зазначити, що до прийняття нового Закону норми національного законодавства передбачали, що колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Участь фізичної особи, яка використовує найману працю, в колективно-договірному регулюванні трудових відносин законодавством не була передбачена. Внаслідок цього працівники роботодавця - фізичної особи не могли реалізувати встановлене міжнародними нормами право на укладання колективних договорів.

Нагадаємо, що колективний договорів є основним локальним правовим документом, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини, узгоджує інтереси працівників і адміністрації роботодавця.

Таким чином, держава продовжує впевнено актуалізувати вітчизняне трудове законодавство відповідно до законодавства ЄС та практики Міжнародної організації праці, що матиме позитивний вплив на захист прав українців під час реалізації ними трудової діяльності.

Домовленості, передбачені Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, є незмінними.