В Україні відновлено порядок підтвердження репрезентативності сторін соціального діалогу

Комітет
31 жовтня 2022, 20:06

27 жовтня 2022 року вступило в силу Розпорядження Національної служби посередництва і примирення «Про відновлення процедури оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців у 2022 році».

В умовах воєнного стану, за відсутності державної статистичної звітності, здійснювати оцінку відповідності критеріям репрезентативності було не можливо.

Тому ще в липні цього року НСПП видала Наказ № 51, яким передбачила, що строк дії свідоцтв про відповідність критеріям репрезентативності на всіх рівнях, термін дії яких закінчувався в період воєнного стану, а також які були подані до розгляду з початку року до початку воєнного стану, вважаються такими, що продовжують свою дію на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення або скасування.

Втім 10 жовтня 2022 року Державною службою статистики України була оприлюднена статистична інформація, яка дає можливість безперешкодно продовжити видачу свідоцтв про відповідність критеріям репрезентативності на галузевому та територіальному рівнях.

Таким чином Служба продовжить визначати, хто порушуватиме трудові питання на найвищому рівні та представлятиме  інтереси найбільшої кількості тих, хто забезпечує країну робочими місцями та тих, хто працює на економіку держави.

Загалом Служба створена для вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Окрім здійснення посередництва під час вирішення колективних трудових спорів Служба сприяє поліпшенню трудових відносин та запобігає виникненню таких спорів. Основними законами України, які регламентують діяльність НСПП є «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та «Про соціальний діалог в Україні».

За словами Голови НСПП Дмитра Кухнюка, за умови наближення позицій, єдності сторін соціального діалогу в країні зберігається стабільність, спокій та сталий розвиток, що особливо важливо в період війни росії проти України.

В 2021 році НСПП сприяла вирішенню 370 колективних спорів (конфліктів), з них 3 – на національному, 4 – на галузевому, 5 – на територіальному, 358 – на виробничому рівнях. Безпосередніми учасниками цих спорів стали понад 1,6 млн працівників 7758 суб’єктів господарювання.

Варто зазначити, що Голова НСПП Дмитро Кухнюк був призначений на посаду Указом Президента України нещодавно, а саме 14 вересня 2022 року. 

Перед новим очільником Служби поставлено низку завдань, а саме: вдосконалити законодавство в сфері колективних трудових відносин; підвищити інституційну спроможність Служби загалом; цифровізувати її процеси, зробити роботу публічною та прозорою.

Детально про плани роботи НСПП в період війни та після-воєнний період, а також вплив її діяльності на якість життя в Україні – в першому інтерв’ю Дмитра Кухнюка на посаді: https://komspip.rada.gov.ua/news/main_news/75705.html