У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів продовжується напрацювання системи реінтеграції ветеранів у цивільне життя

Комітет
07 грудня 2022, 15:15

06 грудня 2022 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів продовжив обговорення концепції адаптації учасників бойових дій після завершення війни та повернення мобілізованих осіб та військовослужбовців до мирного цивільного життя.

Відкриваючи засідання «круглого столу» на тему: «Інструменти суспільної підтримки ветеранів – учасників бойових дій у післявоєнний період» Голова Комітету Галина Третьякова поздоровила учасників заходу з Днем Збройних Сил України: «В цей день у 1991 році були створені Збройні Сили України. А ще 6 грудня в 1919 році почався Перший Зимовий похід Армії Української Народної Республіки. Ми маємо потужну історію і маємо вже сьогоднішню звитяжну історію Збройних Сил України».

Продовжуючи свій виступ Голова Комітету зазначила, що перед законодавчою та виконавчою гілками влади стоїть важливе завдання - напрацювати план дій для забезпечення повоєнної підтримки мобілізованих осіб та військовослужбовців за 4 напрямками:

-         забезпечення медичними послугами та реабілітацією;

-         надання матеріальної підтримки за рахунок держави на період адаптації до умов цивільного життя;

-         зайнятість, організація супроводу в пошуку роботи за принципом «позитивної дискримінації»;

-         вирішення житлових питань.

«Станом на зараз 55% цивільної медицини обслуговує потреби наших військових. Треба визначити, які послуги буде надавати цивільна медицина, а які військова. Крім того, є пропозиція замінити визначені законодавством пільги, які є недієвими та незабезпеченими, на стипендіальне утримання громадян, що стали на захист України, впродовж 2-3 років для адаптації до умов цивільного життя. Також пропонуємо дати Захисникам та Захисницям України додаткову оплачувану 2-місячну відпустку, щоб по завершенню війни вони мали час відпочити та побути з родиною, зареєструватися в територіальному центрі комплектації, повернутися на роботу або піти до Державного центру зайнятості, - зазначила Голова Комітету Галина Третьякова. – Потрібно дати можливість військовослужбовцям та мобілізованим, які демонструють абсолютну відданість державі, працевлаштуватися, зокрема, в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування. Ми б хотіли впровадити для цієї категорії громадян позитивну дискримінацію щодо працевлаштування на публічній службі. Якщо потрібно – забезпечити навчання, додаткову та часткову кваліфікацію. І останнє - потрібні програми соціального житла, відповідні іпотечні програми, розвиток ринку оренди».

Голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолій Остапенко зауважив, що державна політика щодо забезпечення прав та гарантій ветеранів у європейських країнах та Сполучених Штатах Америки зведена у ранг державних пріоритетів. «До початку повномасштабного вторгнення в Україні було зареєстровано понад 500 тисяч учасників АТО/ООС. У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії кількість осіб, які були мобілізовані або доєднались до добровольчих формувань, а також їхніх родин та родин загиблих захисників може перевищити 5 мільйонів осіб. Перехід військовослужбовців до цивільного життя стане серйозним викликом для країни. Тож маємо підготуватися та гідно зустріти захисників», - повідомив Анатолій Остапенко.

Учасники засідання «круглого столу» відзначали високий рівень поваги, вдячності та довіри українського суспільства до військовослужбовців. «Потрібно використати цей потенціал переможності для того, щоб максимально залучити військових до державних процесів. Я б, передусім, хотіла їх побачити в органах місцевого самоврядування. Адже в цієї категорії громадян не лише величезний особистий потенціал, а й потенціал довіри до них суспільства» - впевнена директорка Інституту демографїї та соціальних досліджень імени М.В. Птухи Національної академії наук України Елла Лібанова.

Представники Міністерства економіки України повідомили, що вже розпочали роботу над активними програмами зайнятості для мобілізованих та військовослужбовців, які можуть бути запропоновані відповідній категорії громадян по завершенню воєнного стану. «Потрібно максимально продуктивно інтегрувати досвід демобілізованих та військовослужбовців в ринок праці. Зараз ми напрацьовуємо концепцію активних програм зайнятості, які будуть запроваджені постановами Кабінету Міністрів України. Великим стимулом для роботодавців при працевлаштуванні відповідної категорії громадян можуть бути, наприклад, податкові пільги», - сказала заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.

Нагадаємо також, що 21 вересня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» № 2622-ІХ (законопроект за реєстр. № 6067), відповідно до якого роботодавець отримуватиме від держави компенсацію ЄСВ або частини заробітної плати з Фонду по безробіттю, якщо, зокрема, працевлаштує учасників бойових дій. Також передбачається компенсація роботодавцю частини витрат на оплату праці за працевлаштування учасників АТО/ООС. Держава підтримає й тих роботодавців, які працевлаштовують осіб, які звільнилися зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби на перше робоче місце після такого звільнення. Крім того, військовослужбовці, які брали участь в АТО, ОСС, а також у захисті Україні від російського воєнного повномасштабного вторгнення, можуть отримати ваучер, який дає право на перепідготовку або підготовку за іншою спеціальністю, підвищення кваліфікації у закладах освіти чи у роботодавця.

 Доповідаючи про роботу Міністерства соціальної політики України в частині реадаптації військових до цивільного життя Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович зупинилася на розробці простого та зрозумілого механізму забезпечення відповідної категорії громадян допоміжними засобами реабілітації. «Ми вже зробили наступне. Тим, хто зараз служить, при отриманні протезів та ортезів, вже не потрібні статуси інвалідності. Крім того, разом з МОЗом напрацювали постанову Кабінету Міністрів України, якою передбачено можливість долучення до мультидисциплінарних команд наших протезистів та ортезистів, соціального працівника та фахівця з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. В ідеалі фахівець Фонду має прийти до людини в лікарню, показати їй, які виробники протезів та ортезів є, зробити заявку відповідно до потреб людини. Ми маємо максимально спростити участь людини в процесі забезпечення ортезом чи протезом», - повідомила у своєму виступі Оксана Жолнович. За словами Міністра соціальної політики України, наразі відбувається реалізація «пілотного» проекту в 3-х з 17 лікарень щодо забезпечення військовослужбовців та їх родини супроводом соціальних фахівців під час лікування та реабілітації.

В Міністерстві соціальної політики України відзначають важливість працевлаштування кожної людини після завершення воєнного стану, в тому числі осіб з інвалідністю. Варто зазначити, що нещодавно Комітет підготував на розгляд Верховної Ради України у другому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» за реєстр. № 5344-д. Доопрацьованим у Комітеті законопроектом пропонується створити сприятливі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі шляхом впровадження апробованих в інших країнах підходів до розвитку стимулюючих механізмів для роботодавців, розширення можливостей для осіб з інвалідністю. За словами першого заступника Міністра соціальної політики Дарини Марчак, наразі Міністерство напрацьовує також можливості гарантованого працевлаштування осіб з інвалідністю одразу після проходження професійного навчання за кошти державного бюджету. «Кожна людина має бути зайнятою та економічно самостійною, зокрема, особи з інвалідністю. Маємо надію на законопроект 5344-д, - зазначила пані Жолнович. – Крім того, ми розуміємо, що більша половина суспільства буде ветераном або членами їх родин. Тому до питання державної підтримки цієї категорії громадян мусимо підійти зважено, але разом з тим – забезпечити гідний рівень підтримки, турботи та пошанування».

У своєму виступі заступник Міністра у справах ветеранів України Євген Котик відзначив, що законодавча база державної ветеранської політики розвивається відповідно до європейських та євроатлантичних стандартів. За його словами, серед напрацювань Міністерства – законопроект за реєстр. № 6350, який дозволить запровадити, зокрема, комплексну підтримку ветеранського підприємництва. Заступник Міністра наголосив, що працевлаштування, підтримка і розвиток ветеранського підприємництва та ветеранських підприємницьких ініціатив – є одним із пріоритетів майбутньої системи переходу громадян України від військової служби до цивільного життя. Крім того, за словами Євгена Котика, Міністерство у справах ветеранів України розпочало реалізацію «пілотного» проекту зі створення центрів ветеранського розвитку на базі закладів вищої освіти, що дозволить запустити ефективну систему супроводу ветеранів війни та членів їхніх родин після звільнення та протягом року з подальшим перезапуском складових їх професійної адаптації.

Важливим питанням, що піднімалося під час заходу було питання забезпечення здоров’я нації в умовах та під впливом війни росії проти України. Зазначалося, що державна політика у сфері охорони здоров’я наразі враховує травми та наслідки війни для фізичного та психічного здоров’я громадян країни. «Ми працюємо над Єдиною системою надання медичної допомоги. Ця система працюватиме для усіх українців, в тому числі і для ветеранів. Водночас ми розширюємо послуги та перелік лікарських засобів з урахуванням травм та наслідків війни. До прикладу нещодавно були введені два додаткових пакета медичних послуг Національної служби здоров’я України. Це первинна психічна допомога та комплексна реабілітація для дітей та дорослих – поінформував учасників «круглого столу» заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Комаріда - Ці пакети будуть розповсюджуватися на все населення України, але їх необхідність прийняття цих пакетів викликана в першу чергу війною, воєнною травмою». Також Міністерство працює над розбудовою Національного реабілітаційного центру на базі одного з ветеранських госпіталів.

Підсумовуючи результати засідання «круглого столу» Голова Комітету подякувала учасникам заходу за конструктивні виступи та обмін експертними думками. «Ми маємо дуже багато матеріалу щодо інтеграції військовослужбовців до цивільного життя після Перемоги. Маємо багато проектів, які потрібно реалізувати.  Думаю, ми маємо бути готовими виходити на парламентські слухання. Ця тема турбує все суспільство», - резюмувала Галина Третьякова.