Дії влади та суспільства щодо захисту громадян похилого віку є проявом гуманного, шанобливого ставлення та сприяють соціальній безпеці в умовах воєнного стану

Комітет
15 червня 2023, 18:00

 

Щороку 15 червня відзначається День захисту людей похилого віку. Цей день ще називають Всесвітнім днем розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей.

Попри агресивне воєнне вторгнення росії, Україна продовжує піклуватися про кожного громадянина держави, зокрема, про таку чутливу категорію населення як пенсіонери.

Станом на 1 квітня 2023 року пенсію отримує більше 10,6 мільйонів українців. У червні 2023 року на фінансування пенсій передбачено більше 58 мільярдів гривень. Середній розмір пенсійної виплати в Україні складає 5 238,25 гривень.

Нагадаємо, що під час індексації у березні 2023 року пенсії підвищили 10,5 мільйонам українців, середній розмір доплати становив 579,1 грн. Крім того на підтримку найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж, Урядом встановлено розмір компенсаційних виплат для пенсіонерів, яким виповнилось 80 років і більше та для пенсіонерів, яким виповнилось 75 років до досягнення 80-річного віку. Такі доплати нараховуються органами Пенсійного фонду України автоматично. Для осіб віком від 75 до 80 років зазначена компенсаційна виплата становить 456 гривень, для осіб, старших за 80 років – 570 гривень.

Наразі у Верховній Раді України опрацьовується питання підвищення пенсійних виплат для майбутніх пенсіонерів країни шляхом запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення в Україні.

Парламент систематично приймає рішення, спрямовані на забезпечення соціальної захищеності громадян України поважного віку. З початку 2023 року Верховна Рада України прийняла два нові закони в інтересах осіб похилого віку.

20 березня 2023 року народні депутати України проголосували за прийняття Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії», яким передбачила, що тимчасово, у період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування пенсія призначається незалежно від дати звернення. Норми Закону розповсюджуються також на громадян, які проживали на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де велися бойові дії та покинули їх. Тож, закон вирішує питання громадян, що знаходилися чи знаходяться на тимчасово окупованих росією територіях, та не мали/мають можливості вчасно звернутися за належною їм пенсією.

29 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до законів України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» стосовно борців за незалежність України у ХХ столітті та деяких інших осіб», яким встановив пенсію за особливі заслуги перед Україною (як надбавку до пенсії) борцям за незалежність України у ХХ столітті, які за часів комуністичного тоталітарного режиму зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі позбавлення волі (ув’язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу та були реабілітовані у встановленому законом порядку. Сума відповідної щомісячної надбавки до пенсії складатиме 4200 гривень. Ця сума буде щорічно індексована, починаючи з 1 березня 2024 року.

Дії влади та суспільства щодо захисту громадян похилого віку є проявом гуманного, шанобливого ставлення та сприяють соціальній безпеці в умовах воєнного стану.