У Комітеті під час засідання «круглого столу» підвели підсумки року у сфері реабілітації ветеранів

27 грудня 2024, 17:46

 

20 грудня 2024 року відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Досягнення та виклики у сфері реабілітації ветеранів: пошук рішень» під головуванням голови підкомітету з питань реабілітації ветеранів Никорак І.П.

В обговоренні питання реабілітації ветеранів взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, науковці, громадські організації та об’єднання, що представляють інтереси Захисників та Захисниць України, керівники медичних закладів та реабілітаційних центрів, міжнародні експерти, волонтери та інші.

Ключова мета засідання – це обговорення дуже актуального питання, а саме якісної реабілітації військовослужбовців і ветеранів війни, що є запорукою ефективної інтеграції до цивільного життя або продовження служби в силах оборони.

Через повномасштабне вторгнення потреба в реабілітаційних заходах зросла в рази. Це обумовило необхідність пришвидшення заходів реформування і удосконалення законодавчого регулювання, перш за все у сфері охорони здоров’я, а також щодо забезпечення інституційної спроможності медичних закладів у наданні реабілітаційних послуг.

Значна кількість нормативно-правових актів у цій сфері свідчить не про що інше, як про відсутність цілісної системи реабілітаційних послуг, яка б охоплювала всі етапи і види реабілітаційної допомоги. Доступ до реабілітації все ще ускладнений для ветеранів війни, які їх потребують, тому необхідність законодавчих змін та врегулювання взаємодії між уповноваженими центральними органами виконавчої влади та організаціями, що надають послуги з реабілітації, все ще залишаються актуальними.

Голова підкомітету з питань реабілітації ветеранів Ірина Никорак розпочала засідання «круглого столу» з того, що на сьогодні викликів досі залишається багато, але, не дивлячись на це, є і позитивні зміни.

«Насамперед, хочу подякувати  всім небайдужим та тим, хто сьогодні опікується питаннями лікування, протезування та реабілітацією наших громадян, військових, ветеранів та ветеранок. Окрема подяка центральним органам виконавчої влади за позитивні зміни до нормативної бази, які стали результатом спільних зусиль та проведеної роботи як з боку депутатського корпусу, так і представників громадськості та всіх дотичних до питань забезпечення медичного благополуччя наших захисників та захисниць», - зазначила Ірина Никорак.

Слід зазначити, що 5 грудня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України № 1437 було внесено зміни до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, а Міністерством соціальної політики було затверджено наказ від 22 листопада 2024 року № 539-Н, що вносить зміни до Наказу від 25.05.2022 № 158 в частині розширення доступу до високофункціональних протезів для учасників бойових дій.

Найважливіша зміна – це можливість учасника бойових дій отримати високофункціональний протез верхньої або нижньої кінцівок за державною програмою без обов’язкового попереднього первинного протезування, зокрема, відтепер гранична вартість протезу верхньої кінцівки для учасників бойових дій залежно від рівня ампутації та переліку використаних складових становить майже 4,3 млн гривень, а нижньої кінцівки – до 3,8 млн гривень.

Крім того, серед інших змін, що були внесені до постанови: уточнення категорій осіб, які мають право на безоплатне протезування; зміни в термінології; зміни підходу до забезпечення спеціальними виробами для занять спортом; доповнення фінансових механізмів; спрощення процедури подачі документів; уточнення умов гарантії.

Заступник голови Комітету Тарас Тарасенко звернув увагу на те, що необхідно розширювати мережу реабілітаційних закладів, які спеціалізуватимуться на лікуванні контузій та різних залежностей, а також розробити і затвердити клінічні протоколи та стандарти лікування залежностей у військових (наркотичної, алкогольної, опіоїдної).

Заступник Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько зазначив, що важливо напрацювати спільно з Міністерством охорони здоров’я України  підвищені коефіцієнти оплати праці працівників первинної ланки медицини (сімейних лікарів та терапевтів); розширити для ветеранів реабілітаційні пакети медичної допомоги в рамках програми державних медичних гарантій; механізми, які дозволять підтримувати здоров’я захисників та захисниць протягом всього життя.

Директор Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка повідомив, що сьогодні перед системою охорони здоров’я існує виклик інфраструктурного характеру – це нерівномірність та недостатність реабілітаційних центрів, а також їх забезпечення сучасним обладнанням; недостатність фінансування лікування пацієнтів з важкими спинно-мозковими травмами.

Радник Міністра соціальної політики України Олена Кульчицька звернула увагу на те, що все ще існує бюрократизація, як під час оформлення, так і під час забезпечення допоміжними технічними засобами реабілітації військових та ветеранів; важливо оцифровувати весь спектр послуг у цій сфері; окремої уваги потребують питання реабілітації осіб, які втратили зір.

Генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко зазначив, що необхідно впроваджувати систему контролю якості та відповідності виробів (протезів/ортезів); вирішувати логістичні питання, бо наразі існує розрив між місцем проживання пацієнта, місцем його реабілітації та місцем протезування, так як такий розрив призводить до ряду проблем, особливо для людей із ампутаціями нижніх кінцівок фонд соціального захисту осіб з інвалідністю.

Голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак акцентувала увагу на необхідності здійснити обрахування ринкової вартості реабілітаційних послуг та вдосконалити електронні інструменти у сфері охорони здоров’я; формувати мапу реабілітаційної спроможності, яка б включала в себе протезну складову.

Заступник Міністра молоді та спорту України Сергій Тимофєєв підкреслив, що необхідно прискорити розгляд парламентом проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо адаптивного спорту (реєстр. № 9485).

Ірина Никорак під час засідання «круглого столу» висловила окрему подяку за важливу та нелегку роботу і круті результати: керівнику проєкту «RECOVERY» Світлані Гриценко, керівнику Київського офісу «GLOBSEC» Юлії Осмоловській, президенту благодійного фонду в США «Revived Soldiers Ukraine» Ірині Дісіпіо, Благодійному фонду «TYTANOVI», керівнику ініціативи «Реабілітація травм війни в Україні» Благодійного фонду «Пацієнти Україні» Анастасії Бойчук, керівнику структурного підрозділу «Стандартизації, сертифікації, якості та інформаційно аналітичного забезпечення» благодійної організації «БФ «Суперлюди» Володимиру Гловацькому, правозахисному центру для військовослужбовців «Принцип».

Завершуючи засідання «круглого столу», голова підкомітету з питань реабілітації ветеранів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Ірина Никорак також закликала учасників зібрання до надання письмових пропозицій для подальшого напрацювання змін до чинного законодавства.

 

Відеозапис засідання «круглого столу» розміщено за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QnVp8lDsgBk