В Івано-Франківську відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Діяльність органів соціального захисту населення: сучасний стан та перспективи вдосконалення»

14 липня 2025, 13:45

 

10 липня 2025 року відповідно до плану роботи Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів в межах контрольної функції Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів в Івано-Франківську було проведено засідання «круглого столу» на тему: «Діяльність органів соціального захисту населення: сучасний стан та перспективи вдосконалення» під головуванням голови підкомітету з питань соціального захисту дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України з 2014 року Комітету Тетяни Циби. Виїзне засідання «круглого столу» було проведено за сприяння Вестмінстерської Фундації за Демократію.

У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, громадських організацій та медіа.

Захід проведено з метою обговорення проаналізувати актуальний стан функціонування системи соціального захисту в Україні, виявити ключові виклики, з якими стикаються органи соціального захисту на місцях, а також напрацювати пропозиції щодо удосконалення нормативно-правової бази, цифровізації процесів та покращення якості надання послуг населенню.

Під час свого виступу Тетяна Циба наголосила на високій актуальності обговорюваної теми. Вона підкреслила, що питання діяльність органів соціального захисту населення в Україні наразі є надзвичайно важливим і вимагає системного підходу.

Голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації Світлана Онищук розпочала захід хвилиною мовчання на вшанування пам’яті загиблих Захисників і Захисниць України.  Вона наголосила, що сфера соціального захисту потребує постійного вдосконалення, а підтримка з боку експертного середовища є важливою для підвищення ефективності надання допомоги тим, хто її потребує. Світлана Онищук відзначила, що Прикарпаття прийняло понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб, триває релокація підприємств із регіонів, де ведуться бойові дії. Це сприяє розвитку економіки, наповненню бюджетів різних рівнів та забезпеченню обороноздатності держави. Вона поінформувала про значну увагу до закладів соціальної сфери, їхню модернізацію та підтримку з боку міжнародних партнерів. Окремо зупинилась на важливості розвитку безбар’єрності, забезпеченні інклюзивного транспорту, зокрема для осіб з інвалідністю, та формуванні ветеранської інфраструктури: наразі функціонують дев’ять ветеранських просторів, а область отримала понад 63 млн грн на створення нового простору та реабілітаційного центру. Також Івано-Франківщина стала лідером у закупівлі автобусів для дітей з особливими освітніми потребами - 13 нових одиниць закуплено у співфінансуванні з громадами. Висловлюючи вдячність державі та партнерам, Світлана Онищук підкреслила унікальність регіону у співпраці з релігійними організаціями, які активно долучаються до реалізації соціальних проектів.

Заступник Міністра соціальної політики України Володимир Василенко наголосив, що держава впевнено рухається в напрямку підтримки тих, хто справді цього потребує. Основним пріоритетом є перехід від класичної моделі соціальних виплат до надання соціальних послуг. Це означає фокус не на утриманні закладів, а на потребах конкретної людини - бенефіціара. Окремо було звернено увагу на розвиток центрів життєстійкості, необхідність їх стандартизації, підтримку дітей-сиріт. Володимир Василенко підкреслив важливість прямої комунікації між державою та громадами, отримання зворотного зв’язку і готовність до нормативного вдосконалення. «Ми працюємо заради людей», — підсумував Володимир Василенко.

Заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Людмила Сірко поінформувала про ключові напрями розвитку соціальних послуг в регіоні.

Зокрема, акцентовано увагу на таких пріоритетних заходах:

- визначення потреб вразливих верств населення;

- проведення інформаційних кампаній щодо базових соціальних послуг із залученням ЗМІ;

- передбачення відповідних видатків у бюджетах територіальних громад із можливістю укладення договорів про міжбюджетні трансферти;

- залучення інститутів громадянського суспільства до процесу надання соціальних послуг;

- системне навчання фахівців, які надають соціальні послуги;

- здійснення моніторингу та контролю за якістю надання соціальних послуг;

- залучення надавачів соціальних послуг до впровадження соціальної послуги з комплексного розвитку та догляду за дітьми з інвалідністю.

Заступник директора директорату – керівник експертної групи нормативного реінжинірингу публічних послуг та електронних сервісів директорату реінжинірингу публічних послуг Алла Шостак наголосила на важливості розвитку системи соціальних послуг, зокрема для ветеранів війни. У ході виступу також було поінформовано про перелік соціальних послуг, які наразі надаються ветеранам війни. Окрему увагу приділено цифровізації соціальних послуг та можливості отримання частини з них у дистанційному форматі через електронні сервіси. Алла Шостак підкреслила, що сучасний підхід до надання соціальних послуг передбачає їх проактивність, зменшення бюрократичного навантаження на громадян та впровадження механізмів зворотного зв’язку для оцінки якості обслуговування.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий зазначив, що з початку року спільно з Івано-Франківською ОДА та органами місцевого самоврядування вдалося сформувати ефективний формат взаємодії соціального партнерства. Основна увага на практичній участі в соціальних процесах, проведенні навчань, моніторингах і просвітницькій роботі. Він поінформував, що активно здійснюється навчання державних службовців та працівників громад щодо дотримання інформаційних і соціальних прав. Вербовий Віталій підкреслив потребу у фахівцях соціальної роботи в громадах, зважаючи на незавершеність децентралізації та ризики порушення прав, зокрема щодо дітей. Водночас позитивним є виконання рекомендацій за результатами моніторингів, які подаються до органів влади.

Експертка Вестмінстерської фундації за демократію, кандидат юридичних наук, доцент, адвокат Анастасія Суходольська наголосила на важливості обговорення соціальної політики навіть під час війни, оскільки держава має забезпечити підтримку не лише фронту, а й сімей військовослужбовців, ВПО та всіх громадян, які постраждали від наслідків збройної агресії. У своєму виступі вона презентувала аналітичну довідку щодо діяльності органів соціального захисту, що охоплює проблеми розмежування повноважень між центральними та місцевими органами, надання соціальних послуг, супровід вразливих верств населення, а також фінансове забезпечення фахівців у громадах з низькою спроможністю. Анастасія Суходольська звернула увагу на потребу вдосконалення нормативно-правової бази, зокрема законів про соціальний захист населення, самоврядування, зайнятість та державне пенсійне страхування. Також вона акцентувала на трьох нових напрямках правового регулювання у сфері соціального захисту: підтримці учасників АТО та їхніх родин, внутрішньо переміщених осіб і Захисників та Захисниць України.

Голова Ради з питань ВПО при Івано-Франківській обласній державній адміністрації Галина Кос  повідомила про результати діяльності Івано-Франківській обласної державної адміністрації, що з 2023 року діє як консультативно-дорадчий орган для участі в реалізації регіональної політики у сфері захисту прав внутрішньо переміщених осіб.  Вона поінформувала, що на сьогодні в області діє 38 таких рад при громадах і районних військових адміністраціях. Основними напрямами діяльності є розв’язання житлових питань, працевлаштування, підтримка малого бізнесу ВПО, юридична та психологічна допомога. Для ефективності роботи створено 5 профільних робочих груп, які ведуть інформаційно-консультативну діяльність, зокрема щодо змін у законодавстві. Галина Кос зауважила, що  основним викликом залишається забезпечення житлом: вже визначено заклади для переобладнання та виділено понад 50 земельних ділянок під будівництво нового житла.

Експертка з питань соціального захисту Асоціації міст України Людмила Яремчук акцентувала увагу на зростанні кількості громадян, які потребують соціальних послуг, починаючи з 2022 року. Основною причиною складних життєвих обставин, за її словами, залишається відсутність житла. Зокрема, понад 115 тисяч осіб вже отримали компенсації за пошкоджене або зруйноване житло, проте ця цифра є незначною в масштабах держави. Також Людмила Яремчук наголосила на недостатній участі внутрішньо переміщених осіб у програмі іпотечного кредитування «єОселя» та звернула увагу на проблеми доступу громад до державних реєстрів, що ускладнює планування соціальних послуг. Вона зазначила необхідність реального фінансового забезпечення місцевих програм, зокрема у сфері соціального житла, і порушила питання необхідності зміни умов співфінансування проєктів для малозабезпечених громад. У контексті надання соціальних послуг було відзначено запровадження можливості дистанційного обслуговування громадян у зонах бойових дій. Насамкінець Людмила Яремчук наголосила на важливості збереження фахових колективів у сфері соціального захисту, підкресливши, що соціальний захист - це не лише державні допомоги, а цілий комплекс послуг, програм і напрямків підтримки населення.

Керівник напряму адвокації соціального захисту Благодійної організації «Благодійний фонд «Право на захист» Галина Усова наголосила на ключових викликах у сфері соціального захисту в умовах воєнного стану. Зокрема, вона відзначила, що фонд не лише надає соціальні послуги, а й сприяє їх розвитку на рівні територіальних громад. Особливу увагу приділено проблемі передачі повноважень з органів соціального захисту до Пенсійного фонду України. При зменшенні кількості працівників соціального захисту зростає навантаження на працівників Пенсійного фонду України, що вимагає посиленого кадрового забезпечення та запобігання професійному вигоранню. Галина Усова також звернула увагу на відсутність комплексних соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб. Вона підкреслила необхідність розробки стандартів надання послуг адаптації, реінтеграції та впровадження кейс-менеджменту. Крім того, серед проблем - нечіткість процедур визначення потреб у соціальних послугах, що обмежує формування повноцінного пакета допомоги. Окремо було порушено питання інформування вразливих груп про доступні послуги, необхідність спрощення міжмуніципального співробітництва в умовах воєнного стану, а також доступу до пенсійних виплат для громадян, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях. Галина Усова закликала передбачити можливість подання заяв на поновлення пенсії онлайн. Підсумовуючи, вона підкреслила, що попри виклики система соціального захисту демонструє здатність до адаптації, проте потребує переходу до цілісної моделі, заснованої на адресності, прозорості, доступності та орієнтації на потреби.

Народний депутат України  Олена Вінтоняк наголосила на важливості забезпечення фінансування соціальних послуг, попри складну ситуацію в державному бюджеті, зумовлену війною. Вона повідомила, що у 2025 році передбачено понад 4 мільярди гривень субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам для фінансування супроводу ветеранів та грошової компенсації на житло для ветеранів і осіб з інвалідністю.

Генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко наголосив на необхідності системного підходу до формування і реалізації соціальної політики в громадах. Він зазначив, що попри наявність нормативної бази, в багатьох територіальних громадах спостерігається формальний підхід до розвитку соціальних послуг, що обмежується констатацією наявності установ без проєктного чи програмно-цільового підходу. Віталій Музиченко звернув увагу на важливість проведення оцінки потреб населення, зазначивши, що соціальні послуги часто залишаються “невидимими”, і лише безпосереднє спілкування з людьми дозволяє виявити реальні потреби. Він підкреслив, що надання соціальних послуг не повинно обмежуватись комунальними закладами, а має базуватись на інтегрованій моделі, яка включає виплати, послуги та превенцію. Особливу роль, за його словами мають відігравати центри життєстійкості, які можуть стати первинними точками контакту для осіб, що потребують підтримки. При цьому важливим є розвиток соціального менеджменту в громадах як механізму ідентифікації та координації потреб. Віталій Музиченко наголосив на важливості інституційної адаптації, інклюзивного ставлення та розвитку нових форм підтримки - таких як соціальний супровід на робочому місці - з урахуванням індивідуальних потреб. Він закликав не втрачати професійний кадровий потенціал системи соціального захисту, а натомість раціонально інтегрувати його у процеси трансформації. Також, він підкреслив, що реалізація змін у соціальній сфері має базуватись на реалістичному плануванні, ресурсному забезпеченні та розширенні співпраці з міжнародними донорами.

Перший заступник директора департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради Руслан Зелик зазначив, що у 2024 році Івано-Франківська міська територіальна громада за підтримки міжнародних організацій створила соціальний паспорт громади. До нього включено інформацію про громаду, перелік соціальних послуг і реєстр їх надавачів - загалом 30 організацій, з яких 11 є комунальними, 2 - фізичні особи-підприємці, 17 - громадські організації. Серед надавачів -територіальний центр соціального обслуговування, міський центр соціальних служб, центр «Дивосвіт», притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства, «Дім воїна», Центр життєстійкості від Франківської католицької церкви. Вони працюють з людьми похилого віку, особами з інвалідністю, ветеранами, їхніми сім’ями, дітьми, особами в полоні та іншими категоріями. Руслан Зелик наголосив, що громада завжди підтримувала тих, хто потребує соціального захисту і допомоги.

Директор Єдиного центру надання реабілітаційних та соціальних послуг м. Коломиї  Ірина Трачук презентувала систему соціального захисту в Коломийській територіальній громаді, яка функціонує як соціально відповідальна громада завдяки злагодженій співпраці управління соціальної політики, Єдиного центру надання реабілітаційних та соціальних послуг, геріатричного пансіонату та громадського сектору.

Директор юридичного департаменту Міжнародного благодійного фонду «Карітас України» Ростислав Кісь наголосив на важливості пілотних проектів, що реалізуються Міністерством соціальної політики України спільно з Фондом соціального страхування осіб з інвалідністю. Ростислав Кісь звернув увагу на необхідність вдосконалення взаємодії між бюджетами різних рівнів, оновлення бюджетного кодексу, запровадження механізмів «гроші ходять за отримувачем» та затвердження протоколів надання соціальних послуг. Важливим залишається також обов’язок громад здійснювати якісний збір даних про потреби, адже наразі частина громад, зокрема в Івано-Франківській області, не забезпечує надання соціальних послуг взагалі.

Заступник директора благодійної організації “Благодійний Фонд Карітас Івано-Франківськ УГКЦ” Наталія Козакевич наголосила на унікальній ролі Івано-Франківська як колиски мережі «Карітас України», яка з 1991 року трансформувалася в потужну благодійну структуру національного рівня. З початку повномасштабного вторгнення мережа значно розширила свою діяльність, відповідаючи на потреби громад і створюючи парафіяльні осередки Карітасу у територіальних громадах. Наталія Козакевич акцентувала на важливості професійної підтримки фахівців соціальної сфери, які надають послуги людям, що пережили травматичні події. Підкреслюється потреба в належному правовому оформленні трудових відносин працівників центрів, адже нині частина з них працює на підставі цивільно-правових договорів, що не дає їм права на лікарняні чи відпустки. Також було озвучено виклики, пов’язані з недостатнім рівнем фінансування та неможливістю покриття адміністративних витрат при наданні послуг. Завдяки участі у пілотних проектах Карітас трансформується з гуманітарного надавача у професійного партнера у сфері соціального захисту, що дозволяє розширити спектр послуг, зміцнити громади та ефективно відповідати на запити людей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Пан Отець Стрихн’як Сергій і керівник департаменту здоров’я та домашньої опіки Благодійного фонду «Карітас Коломия» Марта Конечна повідомили, що протягом майже 3,5 років організація «Карітас» надала допомогу 130 тисячам унікальних бенефіціарів, переважно внутрішньо переміщеним особам. Марта Конечна звернула увагу, що хоча наразі питання частково врегульовано, залишаються незрозумілими технічні аспекти: чи це звільнення, чи встановлення нульової ставки. Особливу складність становить адміністрування ПДВ для невеликих парафіяльних Карітасів. На завершення, підкреслено важливість створення майданчиків для обміну досвідом, проведення семінарів та спільної роботи над вдосконаленням нормативної бази у сфері соціального захисту.
Заступниця голови Івано-Франківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України  Марія Біллєр презентувала програму «Догляд вдома», що реалізується в Івано-Франківській області за сприяння Швейцарського Червоного Хреста, спрямована на підтримку людей літнього віку та осіб з інвалідністю, забезпечуючи їм необхідний соціально- побутовий та гігієнічний догляд.

Підсумовуючи результати заходу, голова підкомітету з питань соціального захисту дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України з 2014 року Комітету Тетяна Циба наголосила, на ключовій ролі соціального житла у системі соціального захисту населення та підкреслила важливість комплексного підходу до його створення. За її словами, на сьогодні одним із головних викликів залишається не лише забезпечення людей «дахом над головою», але й створення повноцінного середовища для життя. Вона зазначила, що в багатьох випадках будівництво соціального житла не супроводжується розвитком належної інфраструктури: бракує доступу до медичних, освітніх, соціальних, транспортних послуг, що унеможливлює повноцінну інтеграцію мешканців у громаду.

Захід став важливою платформою для обміну досвідом, формування практичних рекомендацій та визначення напрямів вдосконалення державної політики у сфері соціального захисту, зокрема у частині забезпечення житлом осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Деталі засідання «круглого столу» – у відеозаписі за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=21bumKOTosw