Затверджено

на засіданні Комітету

15 січня 2020 року

(протокол № 24)

 

Звіт про роботу

Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів за період роботи другої сесії

Верховної Ради України дев’ятого скликання

 

Відповідно до Закону України «Про комітети Верховної Ради України» діяльність членів Комітету за період другої сесії Верховної Ради України IХ скликання (вересень 2019 року - січень 2020 року) була спрямована на здійснення законопроєктної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до повноважень Верховної Ради України, виконання організаційної та контрольної функцій.

 

Протягом звітного періоду членами Комітету та працівниками його секретаріату було здійснено роботу з підготовки і проведення 24 засідань Комітету, 1 Парламентських слухань, 2 слухань у Комітеті, 8 засідань «круглих столів».

На засіданнях Комітету розглянуто 227 питань. Зокрема, розглянуто та прийнято рішення по 146 законопроєктах, із них 95 законопроєктів, з опрацювання яких Комітет визначено головним.

 

Основна робота Комітету була зосереджена на здійсненні законопроєктної функції, зокрема щодо попереднього розгляду та підготовки висновків і пропозицій до законопроєктів, які відносяться до предмету відання Комітету. При цьому, з метою прийняття членами Комітету об’єктивних рішень широко практикувалися звернення до державних органів, наукових установ та громадських об’єднань, об’єднань організацій роботодавців і профспілок для отримання зауважень і пропозицій стосовно законопроєктів, а також залучення їх представників до участі в засіданнях Комітету.

Для опрацювання законопроєктів до другого читання створювались робочі групи, до складу яких входили не тільки народні депутати України, а й представники державних органів, об’єднань профспілок і об’єднань організацій роботодавців, громадських об’єднань, фахівці науково-дослідних інститутів, експерти.

Зокрема, проведено засідання робочих груп по доопрацюванню законопроєктів:

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном (реєстр. № 0957);

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб'єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (реєстр. № 0958);

про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо розвитку власної справи фізичною особою-підприємцем з інвалідністю, отриманою внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції (реєстр. № 0960);

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення вимог законів України, спрямованих на створення безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю до будівель і споруд (реєстр. № 0961);

Пропозиції Президента до Закону "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо удосконалення пенсійного забезпечення" (реєстр. № 0972);

про внесення змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо забезпечення прав військовослужбовців Військово-морських сил та Повітряних сил Збройних Сил України на отримання статусу учасника бойових дій) (реєстр. № 1197);

про внесення зміни до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту окремих категорій осіб з інвалідністю внаслідок війни (реєстр. № 1198);

про верифікацію та моніторинг державних виплат (реєстр. № 1231);

про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України) (реєстр. № 1233);

про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» щодо підвищення особам з інвалідністю з дитинства надбавки на догляд (реєстр. № 2031);

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції (реєстр. № 2045-1);

про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування державної політики у сфері праці, трудових відносин, зайнятості населення та трудової міграції (реєстр. № 2168);

про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування (реєстр. № 2275).

 

Законотворча діяльність Комітету була спрямована на урегулювання правового статусу та встановлення соціальних гарантій для учасників добровольчих збройних формувань, підвищення рівня соціального захисту осіб з інвалідністю, вдосконалення пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства тощо.

 

При цьому протягом другої сесії Верховною Радою України прийнято 6 Законів України та 1 Постанову Верховної Ради України, підготовлені Комітетом для розгляду:

 

1. Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» № 324-IX від 3 грудня 2019 року (поданий народним депутатом України Гетманцевим Д.О., реєстр. № 1231).

Закон прийнято Верховною Радою України 17 жовтня 2019 року.

Закон передбачає запровадити верифікацію державних виплат - пенсій, допомог, пільг, субсидій, стипендій, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Верифікація державних виплат визначається, як комплекс заходів із збору та перевірки достовірності інформації для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат.

Верифікація державних виплат здійснюватиметься в інформаційно-аналітичній платформі (автоматизованій системі накопичення, обробки, аналізу інформації, отриманої від суб’єктів надання інформації) шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

В рамках підготовки законопроєкту до другого читання проведено два засідання робочої групи.

Президент України 07 листопада 2019 року повернув до Верховної Ради України Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» для повторного розгляду, зазначивши, що Закон не може бути підписаний, у зв’язку з тим, що запропоновані зміни до абзацу другого частини третьої статті 32 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та абзацу другого частини сьомої статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», викладено без урахування змін, внесених до названих законів України згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» від 2 жовтня 2019 року № 140-ІХ, який набрав чинності 18 жовтня 2019 року.

03 грудня 2019 року повторно прийнято з пропозиціями Президента.

 

2. Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції № 329-IX від 4 грудня 2019 року (поданий народними депутатами України Тищенком М., Василенко Л., Третьяковою Г. та іншими народними депутатами, реєстр. № 2045-1).

Законом надано статус учасників бойових дій добровольцям, а саме особам, які добровільно захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і безпосередньо виконували бойові завдання антитерористичної операції в районах її проведення.

Під час підготовки законопроєкту до другого читання  у Комітеті було проведено два засідання робочої групи за участі представників добровольчих формувань та центральних органів виконавчої влади з тим, щоб максимально виважено опрацювати всі пропозиції та зауваження й віднайти спільне рішення.

 

3. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування державної політики у сфері праці, трудових відносин, зайнятості населення та трудової міграції» № 341-IX від 5 грудня 2019 року (проєкт подано Кабінетом Міністрів України, реєстр. № 2168).

Законом передбачено передача окремих повноважень від Міністерства соціальної політики України до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Зміни викликані перерозподілом в Уряді повноважень, що стосуються державної політики у сфері праці та зайнятості населення.

 

4. Закон Україну «Про внесення змін до статті 265 Кодексу законів про працю України» від 12 грудня 2019 року (поданий народним депутатом України Д.Гетманцевим (реєстр.№ 1233).

Закон готується на підпис Голові Верховної Ради України.

Законом пропонується зменшити розмір штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, а також в разі виявлення у юридичних осіб та фізичних осіб - які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І-ІІІ груп вперше, порушення пов’язаного з фактичним допуском працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), до них застосовується «попередження».

Крім того, внесено зміни до статей 431 та 492 Кодексу законів про працю України, які стосуються розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця без погодження з профспілковим органом та порядку вивільнення працівників, які мають статус державних службовців.

 

 

5. Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо забезпечення прав військовослужбовців Військово-Морських Сил та Повітряних Сил Збройних Сил України на отримання статусу учасника бойових дій» № 430-IX від 20 грудня 2019 року  (поданий народними депутатами України Климпуш-Цинцадзе І. та іншими народними депутатами  (реєстр. № 1197).

Законом віднесено до числа учасників бойових дій членів екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів, особи, які перебуваючи на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків (вертольотів) Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями.

 

6. Закон України «Про внесення зміни до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту окремих категорій осіб з інвалідністю внаслідок війни» № 431-IX від 20 грудня 2019 року  (поданий народними депутатами України Фріз І. та іншими народними депутатами (реєстр.№ 1198).

Законодавчим актом надається право на безоплатну медичну допомогу в закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України, інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями:

учасникам бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок війни;

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних Сил України, правоохоронних органів, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок війни;

особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції;

особам, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

 

7. Постанова Верховної Ради України «Про проведення парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» № 150-ІХ від 3 жовтня 2019 року (подана народними депутатами України – членами Комітету Третьяковою Г.М. та іншими як проєкт Постанови № 2167).

Постановою передбачалося проведення 18 грудня 2019 року в залі пленарних засідань Верховної Ради України парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні».

Також Постановою доручалося Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів здійснити необхідні заходи щодо організаційного та методичного забезпечення проведення парламентських слухань та внести проєкт їх рекомендацій.

На виконання Постанови Комітетом здійснено ряд заходів з підготовки до проведення вказаних слухань, зокрема:

- підготовлено проєкт розпорядження Голови Верховної Ради України «Про забезпечення проведення 18 грудня 2019 року парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» № 366 від 23 жовтня 2019 року та відповідний План заходів;

- 2 грудня 2019 року проведено засідання робочої групи з підготовки проєкту рекомендацій парламентських слухань та списку осіб, які виступатимуть на парламентських слуханнях, в порядку їх черговості.

 

Також Верховною Радою України прийнято за основу та готуються Комітетом до другого читання 3 законопроєкти:

 

про внесення змін до статті 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" щодо підвищення особам з інвалідністю з дитинства надбавки на догляд (поданий народними депутатами України Тимошенко Ю. та іншими народними депутатами (реєстр.№ 2031).

Законопроєктом пропонується збільшити розміри надбавок на догляд: особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи, – з 75 до 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи, – з 50 до 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; одиноким особам з інвалідністю з дитинства II і III груп, які за висновком лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу потребують  постійного стороннього  догляду, – з 15 до 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

 

 

про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування (поданий народними депутатами України Третьяковою Г., Струневичем В. та іншими народними депутатами (реєстр. № 2275).

Законопроєктом вносяться зміни до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності» якими пропонується:

переглянути принципи формування правлінь фондів соціального страхування;

змінити представництво сторін соціального діалогу в правлінні Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування (десять представників держави та по чотири представники від застрахованих осіб і від роботодавців);

ліквідувати механізм черговості представників сторін на посадах голови правління і його заступників;

посилити державний контроль за діяльністю Фонду шляхом надання Кабінету Міністрів України функції призначення керівника виконавчої дирекції Фонду, а функції призначення заступників директора та керівників управлінь виконавчої дирекції Фонду надати директору виконавчої дирекції Фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення тощо.

 

про внесення змін до деяких законодавчих актів України (поданий Кабінетом Міністрів України (реєстр. № 2494).

Законопроект передбачає збільшення розміру допомоги:

на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування з 2 до 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;

на дітей з інвалідністю - до 3,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Також пропонується розширити коло осіб, які матимуть право на призначення державної соціальної допомоги на догляд відповідно до Закону України «Про державну соціальну  допомогу особам з інвалідністю  з дитинства  та  дітям  з  інвалідністю»,   одинокими  особами,  які   досягли  80-річного віку, та які за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Державна соціальна допомога на догляд таким особам призначатиметься у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, пропонується встановлення допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, яка надається у вигляді одноразової безвідсоткової поворотної фінансової допомоги непрацюючій працездатній особі з числа членів малозабезпеченої сім’ї для організації підприємницької діяльності та виведення сім’ї з бідності.

Також, законопроектом запропоновано делегувати до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері соціального захисту населення повноваження з організації проведення безоплатних робіт тимчасового характеру для непрацюючих працездатних осіб, які мають право на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям.

При цьому, проект розширює коло осіб, які потребують додаткового сприяння у працевлаштуванні, зокрема, непрацюючими працездатними особами з числа членів малозабезпечених сімей. Водночас пропонується доповнити перелік заходів щодо сприяння зайнятості населення пунктом стосовно активізації та інтеграції на ринок праці непрацюючих працездатних осіб з числа членів малозабезпечених сімей.

 

 

При здійсненні контрольної функції за вказаний період Комітетом здійснено робочі поїздки в Харківську та Донецьку області, проведено слухання в Комітеті, засідання «круглого столу», наради та заслухано на засіданнях низку соціально важливих питань:

 

18 вересня 2019 року Комітет заслухав в порядку контролю питання «Щодо стану заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

За результатами заходу створено робочу групу за участю народних депутатів України – членів Комітету, представників заінтересованих центральних органів виконавчої влади, всеукраїнських об’єднань профспілок та організацій роботодавців з напрацювання пропозицій щодо врегулювання проблем, пов’язаних із заборгованістю зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Крім того, рекомендовано Міністерству соціальної політики України разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади вивчити питання щодо можливості врахування до страхового стажу періоду роботи застрахованої особи, за який з вини роботодавця не було сплачено страхового внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування/єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 

1 жовтня 2019 року проведено слухання у Комітеті на тему: «Соціальний захист людей похилого віку».

У слуханнях взяли участь народні депутати, представники центральних органів виконавчої влади, Рахункової палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, наукових установ, органів місцевої влади, громадських організацій та профспілок.

Учасники слухань обговорили проблеми з реалізацією конституційних прав людей похилого віку на соціальний захист, зокрема, права на пенсійне забезпечення, житлово-комунальні пільги та субсидії, соціальну та медичну допомогу. Зокрема, наголошувалось, що соціальний захист людей похилого віку - невід'ємна складова політики держави, відповідальної за добробут, розвиток і безпеку своїх громадян.

За результатами проведених слухань Комітет розробив та схвалив Рекомендації, в яких враховані та систематизовані пропозиції народних депутатів України, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадських організацій. Зокрема, пропозиції щодо:

забезпечення наближення розмірів прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, до рівня фактичного прожиткового мінімуму, розрахованого Мінсоцполітики на основі новосформованих наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг;

забезпечення щорічної індексації пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні;

недопущення утворення диспропорції у розмірах пенсійного забезпечення залежно від часу звільнення зі служби, приведення грошового забезпечення діючих військовослужбовців та поліцейських до єдиного стандарту;

отримання сум пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав у зв’язку з перебуванням на території, тимчасово неконтрольованій державною владою України;

продовження отримання медичної допомоги ветеранами війни згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

фінансування медичної допомоги всім категоріям ветеранів війни за рахунок Державного бюджету;

недопущення скорочення ліжкового фонду та медичного персоналу в госпіталях ветеранів війни України;

створення нової програми соціально-медичного забезпечення ветеранів війни бійців АТО/ООС на 2020-2025 рік, з чітким визначенням функції органів місцевого самоврядування не тільки щодо госпіталів, але і до медичних закладів всіх рівнів надання медичної допомоги (первинна, вторинна та високоспеціалізована);

забезпечення навчання і вивчення міжнародного досвіду по реабілітації учасників бойових дій;

забезпечення ветеранів війни протезуванням, яке є пріоритетним, і значно впливає на якість життя (зубопротезування, слухопротезування, протезування суглобів, кардіопротезування, офтальмологічне протезування тощо);

збільшення кількості контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) та розташувати їх у місцях, де відсутня небезпека обстрілів, зменшивши час очікування та проходження процедур;

розроблення законодавчих пропозицій з метою забезпечення доступу дорослого населення до навчальних і освітніх послуг, оплати їх вартості, професійної орієнтації та супроводу дорослих під час навчання, а також залучення місцевих органів влади до реалізації заходів з навчання дорослих тощо;

розширення послуг з сприяння зайнятості та категорії громадян України, які можуть ними скористатися, зокрема, для дорослих осіб, що не мають статусу «зареєстрований безробітний» тощо.

 

4 жовтня 2019 року у Комітеті відбулася робоча нарада щодо стану соціального захисту ветеранів.

У заході взяли участь народні депутати України, представники Посольства Великобританії в Україні, радник Посольства США з надання послуг ветеранам, представники центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, засобів масової інформації.

В ході зустрічі обговорено плани майбутніх змін у законодавстві щодо захисту і підтримки ветеранів.

 

16 жовтня 2019 року проведено робочу нараду з представниками центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, органів місцевої влади, об’єднань профспілок та організацій роботодавців, засобів масової інформації з метою обговорення проблеми заборгованості з виплати заробітної плати. Зокрема, учасниками наради висловлено своє бачення ситуації з оплатою праці в різних галузях економіки країни, а також основних причин виникнення і накопичення критичного обсягу зарплатних боргів;

 

30 жовтня 2019 року з метою обговорення шляхів розвитку та оновлення трудового законодавства проведено засідання «круглого столу» на тему: «Осучаснення законодавчого регулювання трудових відносин».

У заході взяли участь народні депутати України, представники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, об’єднань профспілок та  організацій роботодавців, засобів масової інформації, наукових установ та ін. 

Учасники «круглого столу» обговорили базові концепції, а також окремі аспекти проведення реформ у сфері правового регулювання трудових та тісно пов’язаних з ними відносин, заслухано позиції сторін соціального діалогу, їхнє бачення та можливі пропозиції щодо цього.

 

08 листопада 2019 року у м.Харків Комітетом проведено слухання на тему: «Соціальна політика України на 2020-2024 роки».

У слуханнях взяли участь народні депутати України – члени Комітету, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, місцевих органів влади, громадських організацій, засобів масової інформації.

Учасники слухань обговорили сучасні підходи до розуміння поняття та сутності соціальної політики держави, а також найбільш гострі проблемні питання, на вирішення яких слід зосередити соціальну політику України у наступні п’ять років, зокрема щодо перегляду існуючого методу визначення та застосування прожиткового мінімуму, реформування системи пенсійного забезпечення і системи надання соціальних допомог, встановлення чесної компенсації за шкоду, заподіяну життю і здоров’ю особи, запровадження належного соціального забезпечення ветеранів війни та ін.

За результатами слухань 13 листопада 2019 року Комітет схвалив відповідні рекомендації, які надіслано до Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Спільних представницьких органів сторони роботодавців та репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні.

Прийнято рішення рекомендувати Кабінету Міністрів України забезпечити підготовку та подати до Верховної Ради України проєкт Трудового кодексу України та законопроєкти щодо ратифікації статті 25 Європейської соціальної хартії (переглянутої), щодо унормування сфери нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю, щодо перегляду розмірів допомоги по безробіттю, а також розробити Основні напрями соціальної політики України  на 2020-2024 роки.

Також Уряду рекомендовано переглянути підходи до функціонування існуючого механізму надання державної соціальної допомоги, фінансування медичного забезпечення ветеранів війни, надання допомоги малозабезпеченим сім’ям, запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення та стимулювання розвитку недержавного пенсійного забезпечення, а також розробити план заходів щодо виконання ряду рішень Конституційного Суду України.

Міністерству соціальної політики України рекомендовано забезпечити наповнення і функціонування Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL) та інтеграцію в цю систему даних Централізованого банку даних проблем з інвалідності; подати Кабінету Міністрів України пропозиції щодо можливості створення додаткових сервісів та соціальних послуг для сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах та збільшення кількості фахівців із соціальної роботи в об’єднаних територіальних громадах.

Міністерству охорони здоров’я України рекомендовано розробити нові концепції та підготувати і подати на розгляд Кабінету Міністрів України відповідні зміни до законодавства щодо порядку визначення груп інвалідності на основі міжнародної кваліфікації функціональності і запровадження ІТ-системи оцінки втрати функціональності та автоматичного отримання статусу особи з інвалідністю.

 

08 листопада 2019 року у м. Харків Комітетом проведено засідання «круглого столу» щодо обговорення проєкту нового Трудового кодексу України.

У заході взяли участь народні депутати України, представники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів влади, об’єднань профспілок та  організацій роботодавців, наукових установ та ін. 

Учасники «круглого столу» обговорили основні недоліки чинного законодавства про працю, а також засадничі положення та окремі аспекти проєкту Трудового кодексу України.

 

8 листопада 2019 року у м. Харків Комітетом також проведено засідання «круглого столу» щодо обговорення проблемних питань пенсійного забезпечення, на якому розглянули питання подальшого реформування пенсійної системи, запровадження накопичувального рівня та активізації діяльності недержавних пенсійних фондів. Також обговорювали додаткові можливості наповнення бюджету Пенсійного фонду. У круглому столі взяли участь представники громадських організацій учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та пенсіонери військової служби, які порушували питання проведення перерахунку своїх пенсій та його законодавчого врегулювання.

 

04 грудня 2019 року Комітетом проведено засідання «круглого столу» на тему: «Щодо стану надання житлових субсидій».

Метою проведення цього заходу було вивчення проблемних питань, пов’язаних з наданням житлових субсидій населенню, а також можливості запровадження нових державних програм щодо підвищення добробуту населення.

 

04 грудня 2019 року Комітетом також проведено засідання «круглого столу» на тему: «Соціальний захист людей з інвалідністю. Найвагоміші проблеми людей з вадами слуху та зору».

Обговорено план необхідних заходів, які мають бути спрямовані на створення сприятливих умов життєдіяльності для людей з інвалідністю, насамперед дітей з інвалідністю, підвищення соціального захисту з метою інтеграції у суспільне життя, з урахуванням індивідуальних потреб та інтересів.  У ході засідання визначено нагальні питання, які потребують розгляду на законодавчому рівні.

 

10 грудня 2019 року Комітетом в порядку контролю заслухано питання про стан виконання рішень Конституційного Суду України, зокрема, з відновлення пільг учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження, та особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині їх соціального захисту.

У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Рахункової палати України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування, наукових установ, органів місцевої влади, профспілок, засобів масової інформації.

 

10 грудня 2019 року Комітетом також проведено засідання «круглого столу» на тему: «Верифікація та моніторинг держаних виплат», на якому розглядались питання підвищення адресності державних виплат, забезпечення справедливої системи соціальної підтримки, забезпечення ефективного використання державних коштів, мінімізація бюджетних втрат від помилок та шахрайства в соціальній сфері.

Учасники засідання «круглого столу» обговорили положення Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», прийнятого Верховною Радою України з урахуванням пропозицій Президента України 03 грудня 2019 року та ознайомились із світовим досвідом верифікації соціальних виплат.

 

16 грудня 2019 року Комітет спільно з Міжнародною організацією праці провів засідання «круглого столу» на тему: «На шляху до ефективного, впливового та інклюзивного соціального діалогу в Україні».

У заході взяли участь народні депутати України, експерти Міжнародної організації праці, представники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об’єднань профспілок та організацій роботодавців, громадських інституцій, наукових установ, засобів масової інформації та ін.

Учасники заходу обговорили переваги, недоліки та ймовірні наслідки впровадження кожного з трьох можливих сценаріїв модернізації існуючої системи соціального діалогу в Україні, досліджених у проєкті Зеленої книги з модернізації соціального діалогу в Україні, а також сучасний стан та перспективи його розвитку.

 

18 грудня 2019 року проведено парламентські слухання на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні».

Проведення заходу такого високого рівня дозволило всебічно обговорити проблемні питання формування прожиткового мінімуму та створило підґрунтя для напрацювання виважених і чітких завдань щодо вирішення окреслених проблем, забезпечивши оптимальний баланс між фінансовими можливостями держави та потребами людини як повноцінного члена суспільства.

За результатами обговорення тематики слухань та опрацювання наданих учасниками заходу матеріалів і пропозицій Комітетом напрацьовано проєкт Рекомендацій, якими передбачається, зокрема, рекомендувати Кабінету Міністрів України:

1. Створити Міжвідомчу робочу групу (з обов’язковим представництвом сторін соціального діалогу, громадськості та науковців) щодо розробки вдосконаленої методології визначення прожиткового мінімуму з урахуванням міжнародних стандартів та досвіду розвинених країн з подальшим внесенням відповідного законопроєкту на розгляд Верховної Ради України.

2. Здійснити заходи щодо наближення у 2020 році розміру прожиткового мінімуму до його реальної величини з урахуванням оновлених наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг.

3. Забезпечити розробку та подання до Верховної Ради України проєкту закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо затвердження нового розміру прожиткового мінімуму з відповідним коригуванням усіх соціальних видатків та законопроєктів щодо вилучення із законодавчих актів України показника «рівень забезпечення прожиткового мінімуму» як такого, що не відповідає Конституції України.

4. Організувати розробку та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про науково-громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму» № 1767 від 24.09.1999 щодо обов’язкового включення до складу комісії представників громадянського суспільства та наукових експертів.

5. Забезпечити опрацювання питання щодо:

- заміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб на мінімальну заробітну плату для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників з урахуванням провідних міжнародних практик, підготовку відповідного проєкту законодавчого акту та внесення його на розгляд Верховної Ради України;

- встановлення неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на рівні прожиткового мінімуму, затвердженого у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік, з подальшою підготовкою відповідного проєкту законодавчого акту та внесення його на розгляд Верховної Ради України.

6. Провести аудит усіх соціальних виплат, які розраховуються на основі прожиткового мінімуму, затвердженого у Законі України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», з метою з’ясування обсягів бюджетних видатків на їх фінансування з конкретизацією по кожному виду соціальної виплати та за кожною категорією громадян – отримувачів таких виплат та поінформувати про результати Верховну Раду України до 1 квітня 2020 року.

За результатами проведення парламентських слухань Верховна Рада України на пленарному засіданні має схвалити вказані Рекомендації.

На засіданні Комітету 13 січня 2020 р. прийнято рішення внести на розгляд Верховної Ради України проєкт Постанови Верховної Ради України «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні», розроблений народними депутатами України – членами Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, та рекомендувати Верховній Раді України зазначений проєкт Постанови прийняти за основу та в цілому.

 

22 січня 2020 року Комітетом проведено засідання «круглого столу» на тему: «Належне та ефективне державне регулювання трьох колон пенсійного забезпечення громадян України 2020».

Під час засідання «круглого столу», в якому взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, всеукраїнських об’єднань профспілок та організацій роботодавців, громадських організацій, наукових установ, ЗМІ тощо, обговорювались питання розвитку системи пенсійного забезпечення в Україні, яке є одним із найважливіших пріоритетів економічної політики держави. Зокрема,  обговорювались шляхи впровадження обов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення як додаткового елемента пенсійної системи, з метою формування пенсійних накопичень та збільшення сукупного коефіцієнта заміщення як головного індикатора достатності пенсійних виплат.

 

 

Відповідно до статей 4, 13, 16, 23 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» комітети взаємодіють з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, їх посадовими особами, беруть участь у заходах міжнародних організацій з питань, віднесених до їх предметів відання.

 

Протягом другої сесії народні депутати України – члени Комітету та працівники його секретаріату брали участь у засіданнях «круглих столів», робочих груп, семінарах, нарадах, слуханнях:

 

16-17 вересня 2019 року у Комітеті проведено робочі зустрічі з Директором Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи паном Маркусом Пілгрімом, Національним координатором МОП в Україні Сергієм Савчуком та асистентом проєкту МОП Катериною Гайдук.

В ході зустрічі обговорено перебіг реформ у соціальній політиці, а також плани майбутніх змін у законодавстві, покликаних створити дієві механізми взаємодії суб’єктів соціально-трудових відносин, забезпечення справедливої пенсійної системи тощо.

 

23 вересня 2019 року у Комітеті проведено робочу зустріч Голови Комітету Третьякової Г.М. з профспілковими організаціями малого та середнього бізнесу.

 

1 жовтня 2019 року у Комітеті відбулася робоча зустріч Голови Комітету Третьякової Г.М. з представниками Об’єднання Організацій роботодавців України.

 

1 жовтня 2019 року у Комітеті проведено робочу зустріч Голови Комітету Третьякової Г.М. з представниками Офісу Ради Європи в Україні Сюзанною Мнацаканян - керівником проєкту Ради Європи в Україні та Оленою Литвиненко - заступницею голови Офісу Ради Європи в Україні;

 

11 жовтня 2019 року у Комітеті відбулась робоча зустріч із представниками громадянського суспільства, що опікуються забезпеченням та захистом прав і інтересів внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій з метою обговорення проблемних питань пенсійного забезпечення та пошуку шляхів їх вирішення.

 

18 жовтня 2019 року у Комітеті проведено робочу зустріч Голови Комітету Галини Третьякової з представниками Австрійського інвестиційного фонду C-quadrat, зокрема з Крістіану Йост (Christian Jost) – Виконавчим директором Австрійського інвестиційного фонду C-quadrat (громадянин Австрії).

Метою зустрічі було обговорення пенсійного пакету реформ Арменії.

 

24 жовтня 2019 року Голова Комітету Третьякова Г.М. та працівники секретаріату взяли участь у Тристоронній зустрічі з Міністерством соціальної політики України та Міжнародною організацією праці з питань майбутнього пенсійної системи України. Під час зустрічі учасники висловили своє бачення майбутнього пенсійного забезпечення, визначили головні виклики пенсійної системи України та обговорили міжнародний досвід і уроки для України.

 

4 листопада 2019 року у Комітеті проведено установче засідання робочої групи щодо напрацювання законопроєкту про статус і соціальний захист мирних (цивільних) громадян та дітей, які постраждали внаслідок бойових дій чи збройних конфліктів.

 

6 листопада 2019 року у Комітеті відбулася робоча зустріч народних депутатів України – членів Комітету з представниками Міжнародної організації з міграції, зокрема з Рут Крмармарова (Ruth Krcmarova) ? співробітником МОМ із зовнішніх зв'язків (громадянка Чеської республіки), Лютою Ольгою ? спеціалістом з питань удосконалення управління відділу надзвичайних ситуацій та стабілізації МОМ в Україні та Стальніковою Оленою – консультантом з юридичних питань та соціального захисту МОМ в України.

Метою зустрічі було обговорення програм Міжнародної організації з міграції, що реалізуються в Україні.

 

19 листопада 2019 року у Комітеті проведено чергову робочу зустріч Голови Комітету з представниками Міжнародної організації праці, зокрема з Крістіною Міхес ? співробітником Міжнародної організації праці (громадянка Румунії), Савчуком Сергієм – представником Міжнародної організації праці в Україні та Катериною Гайдук – керівником проєкту Міжнародної організації праці в Україні.

 

26 листопада 2019 року члени Комітету Струневич В.О., Арсенюк О.О., Остапенко А.Д. та працівники секретаріату Комітету взяли участь в урочистих проводах національної дефлімпійської збірної України на XIX зимові Дефлімпійські ігри в Італію, організованих Національним комітетом спорту інвалідів України.

 

29 листопада 2019 року у Комітеті проведено робочу зустріч Першого заступника голови Комітету Цимбалюка М.М. з представниками органів державної влади та громадських організацій задля підготовки та напрацювання законопроєкту.

 

02 грудня 2019 року Голова Комітету Третьякова Г.М. взяла участь у Форумі до міжнародного дня людей з інвалідністю «Відкритий простір», організованому Міністерством соціальної політики України за підтримки Офісу Ради Європи до Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається щорічно 3 грудня. Під час заходу презентовано плани Уряду щодо розширення спектру соціальних послуг, які надаються в громадах людям з інвалідністю, реалізації ініціатив на шляху створення рівних ринкових умов праці за підтримки бізнес-асоціацій, удосконалення державних будівельних норм для планування просторового розвитку сіл та міст з урахуванням потреб людей з інвалідністю.

 

11 грудня 2019 року голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Гривко С.Д. взяв участь у Всеукраїнському форумі підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю «Соціальні підприємства в Україні: зміна парадигми». Метою заходу слугувала необхідність обговорення діяльності підприємств громадських об’єднань людей з інвалідністю у контексті надання державної підтримки у вигляді податкової пільги за ставкою 0% ПДВ, а також опрацювання нових підходів запровадження компенсаторної підтримки зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю на соціальних підприємствах в Україні.

 

16 грудня 2019 року проведено робочу зустріч Голови Комітету Третьякової Г.М. з представниками Проєкту ЄС «FineReg» Мірою Еріч-Йовіч ? Головою Проєкту ЄС «FineReg» (громадянкою Республіки Сербія) та Віктором Колбуном – Менеджером Проєкту ЄС «FineReg» щодо обговорення законопроєкту про недержавні пенсійні фонди.

 

30 грудня 2019 року проведено робочу зустріч голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Остапенка А.Д. з представниками громадських організацій.

 

10 січня 2020 року Голова Комітету Третьякова Г.М. провела робочу зустріч із представниками Посольства Федеративної Республіки Німеччина з метою обговорення шляхів реінтеграції тимчасово окупованих територій.

У зустрічі взяли участь заступник Посла Німеччини Бертрам фон Мольтке і радник з політичних питань Даніель Рікко. Під час зустрічі обговорювались проблемні питання захисту прав і інтересів внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій.

 

27 січня 2020 року голова підкомітету з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Арсенюк О.О. провів робочу нараду щодо ефективності діяльності регіональних комісій з визначення та підтвердження статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

 

Вагоме місце у роботі Комітету за період другої сесії Верховної Ради України ІХ скликання займав розгляд і аналіз звернень громадян, громадських та профспілкових організацій, прийом виборців в громадських приймальнях, опрацювання запитів на інформацію.

 

За звітний період у Комітеті  опрацьовано 4286 звернень, у тому числі 26 звернень народних депутатів України та 785 звернень громадян.


На виконання Розпорядження Голови Верховної Ради України від 17 квітня 2015 року № 573 «Про порядок організації та проведення особистого прийому громадян у Верховній Раді України» 21 листопада 2019 року Головою Комітету Третьяковою Г.М. проведено особистий прийом громадян, на якому було прийнято 49 відвідувачів, які подали 54 звернення.

У зверненнях порушувалися питання щодо надання матеріальної допомоги, забезпечення житлом, призначення та перерахунків пенсій, поновлення пенсійних справ, призначення соціальних виплат та житлових субсидій, соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, визначення соціального статусу, протиправних, на думку відвідувачів, дій працівників органів місцевої влади тощо.

 

На виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VІ і Розпорядження Голови Верховної Ради України "Про забезпечення виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 11 травня 2011 р. № 393, в Єдиній базі запитів на інформацію Верховної Ради України опрацьовано 6 запитів на публічну інформацію, направлених до секретаріату Комітету відповідно до предмету відання.

 

Питання організаційного забезпечення секретаріатом законотворчої, інформаційної та іншої фахової діяльності Комітету регулярно розглядались на нарадах працівників секретаріату.


Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Текстові публікації”

23 січня 2020 14:56
28 березня 2019 13:27
23 червня 2018 14:31
09 листопада 2017 16:22
03 жовтня 2017 21:07
25 вересня 2017 18:52
18 травня 2017 17:10
03 травня 2017 10:30
20 березня 2017 18:56