15 листопада 2024 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів за підтримки Програми USAID «Рада: наступне покоління» провів виїзне засідання «круглого столу» в м. Полтава на тему: «Шана та повага Захисників і Захисниць» під головуванням голови підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолія Остапенка.

Головуючий на засіданні «круглого столу», голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолій Остапенко розпочав захід хвилиною мовчання на честь загиблих Захисників та Захисниць України. На цьому заході було обговорено формування комплексного підходу до внутрішньої політики у ветеранській сфері, зокрема вшанування подвигу Захисників і Захисниць України. На даний час – це є одним із пріоритетів держави.

«Цей захід ми проводимо заради напрацювання пропозицій до змін в законодавство для його осучаснення і приведення до викликів сьогодення і майбутнього. Заради і для тих, хто захищає Україну, віддав найдорожче-своє життя. Заради тих загиблих і безіменних, хто живе в серцях і пам’яті своїх рідних. Заради майбутніх поколінь українців!»,-наголосив Анатолій Остапенко.

Про виявлення поваги до подвигів та звитяг ветеранів війни, вшанування пам’яті загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України зазначено в Указі Президента «Про невідкладні заходи щодо підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України».

В Україні проводяться різноманітні заходи, спрямовані на увічнення пам’яті Захисників/Захисниць: відзначення пам’ятних дат; будівництво і реставрація пам’ятників, меморіальних комплексів; інформування про історичні події та їх наслідки тощо. Такий підхід спрямований на формування національної ідентичності та збереження історичної пам’яті для майбутніх поколінь. Водночас шана та повага до Захисників/Захисниць України також вимірюється створенням ефективної системи соціального забезпечення.

Піклування про ветеранів війни, Захисників і Захисниць та про родини загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України є обов’язком держави та її народу. Кожен громадянин України у спілкуванні з родинами полеглих воїнів має пам’ятати про високу ціну Незалежності України та можливості кожного жити у вільній рідній країні.

Треба наголосити на тому, що підтримка ветеранів, Захисників та Захисниць, а також родин загиблих героїв є необхідною під час воєнного стану та в подальшому мирному житті.

«Цей захід проводиться з метою напрацювання змін до законодавства України», - наголосив Головуючий Анатолій Остапенко.

У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Пенсійного фонду України, громадських організацій, наукових установ.

Філіп Пронін - Голова Полтавської ОВА зауважив, що в Полтавській області велика кількість ветеранів, їхня кількість буде збільшуватися і вони потребують підтримки. «На Полтавщині робиться все необхідно, чого потребують наші захисники. І медичне забезпечення, і реабілітація», - зауважив Філіп Пронін. Також проводиться робота з ОВА та громадами із вдосконалення роботи по впровадженню ветеранської політики на місцях, зокрема питання доступності та безбар’єрності.

Представники міністерств розповіли про заходи, які здійснює на сьогодні держава в інтересах ветеранів.

Зокрема, заступник Міністра у справах ветеранів України – Руслан Приходько повідомив про те, що Міністерство у справах ветеранів України напрацьовує всю необхідну законодавчу базу для системної роботи у ветеранській сфері. Також було анонсовано великий спільний захід Міністерства з громадськими організаціями сімей загиблих, де будуть представлені напрацювання міністерства у ветеранській політики. Стратегія ветеранської політики має бути затверджена розпорядженням Уряду найближчим часом.

Катерина Ямщикова в.о. Полтавського міського голови наголосила на необхідності меморіалізації пам’яті загиблих Захисників і Захисниць і розповіла які саме заходи вживаються в м. Полтава. Це і меморіальні дошки, це і хвилина мовчання, алея пам’яті в центрі міста, достойне перевезення загиблих Захисників, реконструкція частини території центрального кладовища, створення пантеону пам’яті.

Голова ГО «Сім’ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини» Наталія Чепіга розповіла про те як громадська організація співпрацює з громадами області, був проведений форум сімей загиблих, на якому обговорювалися нагальні питання.

Максим Балаценко - заступник начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України  зауважив, що пенсійне забезпечення звільнених військовослужбовців це найголовніше питання. Наразі пенсійне забезпечення на низькому рівні, але цей рівень показує ставлення держави до ветерана, тому це питання залишається відкритим. Створені служби соціального супроводу у військових частинах. Міноборони працює над тим, щоб на військовій службі в тилу залишалися ветерани.

Бизов Сергій- Голова Всеукраїнської профспілки захисників України, спортсменів та працівників сфер наголосив на необхідності  повернення до цивільного життя та соціалізації ветеранів і роль профспілок у захисті прав ветеранів.

Віктор Лєбєдєв - Представник ради родин загиблих при Міністерстві у справах ветеранів України від Полтавської області, голова організації ветеранів Полтавського державного медичного університету наголосив, що здоров’я ветеранів є головною турботою, зокрема найпоширенішими проблемами є: психологічні проблеми, проблеми з опорно-руховим апаратом, серцево-судинні захворювання та повернення до повноцінного життя. 

Заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін зазначив, що міністерство працює над тим, щоб кожен ветеран отримав належне медичне забезпечення через Програму медичних гарантій, зокрема реімбурсація лікарських препаратів. Ще одним пріоритетом міністерства є розбудова реабілітаційної системи. Протягом 2024 року в лікарнях було відкрито 200 реабілітаційних відділень.

Голова асоціації підприємців ветеранів АТО Позняк Сергій наголосив на необхідності повернення ветеранів до цивільного життя. Тому розвиток ветеранського підприємництва є стимулом для повернення до цивільного життя. Багато законодавчих актів було прийнято в цій сфері. «Ми уклали угоду з Американським бізнесом і уклали угоду на 5 млн доларів, які будуть залучені до розвитку ветеранського бізнесу  в України», зауважив Сергій Позняк.

Так, у своєму виступі представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Світлана Масюк зазначила, що ветерани та сім’ї загиблих відносяться до уразливих категорій населення, тому вбачається необхідним  виробити ветеранську політику, яка б захищала цих людей.

Ірина Міхнюк - Голова правління ГС «Крила 8 Сотні» зауважила, що на даний момент родини загиблих не мають можливостей отримати належну медичну допомогу і  це є проблема. Неможливо отримати психологічну допомогу на місцях.

Владислав Бабир - заступник Голови БФ «Веста» наголосив на проблемі щодо діяльності МСЕКів та проходження ВЛК. Повністю відсутня інформація в громадах на місцях, відсутність комунікації ТЦК з родинами зниклих безвісті та загиблих.

Заслухавши виступи учасників «круглого столу», зокрема, представників міністерств, громадських організацій, Анатолій Остапенко резюмував: «Ми розуміємо, що потреба чітко унормувати питання формування державної ветеранської політики, зокрема меморіалізації памяті загиблих захисників. Це все шана та повага до ветерана і включає в собі всі аспекти, які були озвучені учасниками засідання «круглого столу». Все це має знайти своє відображення у чинному законодавстві України».

Деталі засідання «круглого столу» – у відеозаписі за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=8s4ptlOcWA8

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 грудня 2024 13:33
20 грудня 2024 16:36
19 грудня 2024 09:16
18 грудня 2024 17:26
18 грудня 2024 17:19
18 грудня 2024 17:08
16 грудня 2024 09:54
10 грудня 2024 16:02
09 грудня 2024 17:01
09 грудня 2024 15:21