20 березня 2025 року у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулася робоча нарада під головуванням Голови Комітету Третьякової Г.М. щодо обговорення проблемних питань у сфері опіки та піклування над повнолітніми особами і необхідності їх врегулювання в частині встановлення строку дії рішення суду про визнання таких фізичних осіб недієздатними.

На початку зустрічі, представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова поінформувала присутніх про те, що Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено аналіз виконання рекомендацій, наданих у Спеціальній доповіді «Щодо стану додержання соціальних та економічних прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування, в умовах дії правового режиму воєнного стану», які засвідчили про необхідність визначення стратегічних напрямів державної політики у сфері захисту осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки, а саме: удосконалити чинне законодавство у сфері опіки та піклування або реформувати наявну систему правоздатності цієї категорії громадян відповідно до міжнародних стандартів.

Під час наради було порушено низку важливих питань, зокрема які стосувалися перегляду строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною, строків проходження особами з інвалідністю судово-психіатричної експертизи у зв’язку з черговістю, що утворилася у філіях Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров’я України», а також щодо припинення виплат державної соціальної допомоги опікуну особи з інвалідністю на період перегляду судом рішення про дієздатність такої особи та інших питань.

Відповідно до положення частини шостої статті 300 Цивільного процесуального кодексу, максимальний строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, не може перевищувати двох років. У зв’язку з цим, для проходження особами з інвалідністю судово-психіатричної експертизи, подекуди утворюються значні черги аж до кінця 2025 року. При цьому на працівників філій судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров’я України» створюється велике навантаження.

Всі учасники робочої наради погодились, що дана проблема є нагальною та існує необхідність перегляду чинного законодавства та напрацювання відповідних законодавчих ініціатив з порушеної тематики.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Маслов Д.В., який також взяв участь у нараді, висловив готовність та підтримку у напрацюванні озвучених законодавчих ініціатив на базі очолюваного ним Комітету.

 

Детальніше з виступами учасників робочої наради можна ознайомитись на YouTube каналі Комітету за посиланням: https://youtu.be/pKwHe4fY1JU

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

25 квітня 2025 15:46
23 квітня 2025 15:09
21 квітня 2025 17:53
15 квітня 2025 16:54
15 квітня 2025 16:48
15 квітня 2025 15:48
15 квітня 2025 15:28
14 квітня 2025 17:44
09 квітня 2025 11:57
07 квітня 2025 11:16