05 квітня 2023 року Комітет схвалив рекомендації учасників слухань у Комітеті на тему: «Інструменти суспільної підтримки ветеранів – учасників бойових дій у післявоєнний період».
Одним із пріоритетів державної політики на 2023 рік визначено ветеранську політику. Політика ветеранського розвитку – це формування нової державної політики надання можливостей всебічної реалізації для ветеранів одночасно із впровадженням політики щодо гарантій їх соціального захисту.
У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів зазначають, що військовослужбовець не лише має бути готовим до захисту Батьківщини, але і був впевнений, що після завершення служби держава надасть йому всі необхідні інструменти для інтеграції в суспільство, громаду, родину.
За інформацією з відкритих джерел станом на 01 січня 2022 року в Україні налічувалося близько 500 тисяч учасників бойових дій. Прогнозована кількість ветеранів, членів їхніх сімей та сімей полеглих воїнів після перемоги – близько 3 млн. осіб.
Нова державна ветеранська політика передбачає безпекову, економічну, соціальну та міжнародну складові.
Безпекова складова: ветеран - активний громадянин, готовий до оборони та національного супротиву (у разі ескалації військової загрози).
Економічна складова: ветеран – це працевлаштований громадянин, платник податків, конкурентоспроможний на ринку праці.
Соціальна складова: єдина система обліку отриманих послуг ветераном; підтримка фізичного та ментального здоров’я; адаптація до цивільного життя, інтеграція в суспільство, родину, громаду, трудові колективи; підтримка осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів родин загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; забезпечення житлом (перехідний період).
Міжнародна складова: впровадження стандартів ЄС та НАТО; розвиток ветеранської дипломатії; залученість до міжнародних ветеранських спортивних спільнот.
Учасники слухань у Комітеті наголосили на наступних важливих складових державної політики щодо соціального захисту ветеранів війни, а саме:
- сприяння економічній незалежності ветеранів війни, їхньої реінтеграції в суспільство, наданні послуг з професійної освіти;
- надання якісних медичних послуг та забезпечення комплексної реабілітації ветеранів війни та членів їх сімей;
- забезпечення житлом, відновлення пошкодженого житла як одного з інструментів підтримки ветеранів війни;
- спрощення надання пільг, послуг і гарантій ветеранам війни, членам їх сімей та родинам загиблих захисників, забезпечення їх доступу до електронних послуг і сервісів;
- пенсійного забезпечення ветеранів війни та учасників бойових дій;
- патріотичного виховання молоді;
- удосконалення державної політики вшанування пам’яті загиблих захисників України.
Учасники слухань акцентували увагу на необхідності створити службу (агентство) супроводу демобілізованих військовослужбовців, яка має надавати всебічну допомогу у вирішенні всіх питань, з якими захисник України стикається/стикатиметься у мирному житті.
З урахуванням зобов’язань держави щодо соціального захисту ветеранів війни, Комітет ухвалив низку рекомендацій учасників слухань Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України та органам місцевого самоврядування.
Зокрема, Уряду рекомендовано:
- в найкоротші строки розробити та затвердити проект Плану заходів «Поствоєнної адаптації військовослужбовців/демобілізованих»;
- забезпечити розробку і впровадження Порядку соціальної адаптації ветеранів війни та членів їхніх сімей, зокрема, створити Патронатну службу «Ветеранське волонтерство», опрацювавши технології за моделлю роботи ЦНАПів;
- прискорити запуск та роботу Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
- забезпечити розроблення й запровадження додаткових дієвих механізмів залучення ветеранів війни у сферу зайнятості шляхом відкриття Центрів ветеранського розвитку;
- прискорити затвердження Стратегію розвитку підприємницьких ініціатив ветеранів війни до 2030 року;
- прискорити створення Національного військового меморіального кладовища для впорядкування поховань загиблих та увіковічення пам’яті;
- стимулювати впровадження та розвиток в Україні новітніх технологій протезування ветеранів війни;
- розробити план комунікаційних заходів, спрямованих на формування позитивного образу ветерана в суспільстві;
- розробити та запровадити програми адаптації житла під потреби ветеранів з інвалідністю, у яких порушена мобільність.
Безпосередньо Міністерству у справах ветеранів України рекомендовано, забезпечити комунікаційну кампанію щодо інформування ветеранів війни про існуючі програми медичних гарантій та послуг, які може отримати ветеран за Програмою медичних гарантій (діагностика, лікування, реабілітація тощо), а Міністерству оборони України - спростити порядок оформлення та отримання всіх необхідних довідок для оформлення статусу учасника бойових дій.
Повний текст рекомендацій розміщено
за посиланням: https://komspip.rada.gov.ua/uploads/documents/31763.pdf
Про хід виконання рекомендацій Кабінет Міністрів України має поінформувати Комітет до 01 серпня 2023 року.